V zgodnjih jutranjih urah je izbruhnil obsežen požar v dijaškem domu na Poljanski ulici v Ljubljani. Požar se je hitro razširil na celoten objekt, gasilci pa so ga uspeli pogasiti. Vendar pa je nesreča zahtevala visoko število poškodovanih – po do zdaj znanih podatkih gasilcev in policije je bilo poškodovanih enajst ljudi, od tega eden huje.
Dijaki v paniki skakali skozi okna
Vzrok požara še ni znan, pristojni pa še preučujejo okoliščine dogodka. Nekateri dijaki so v paniki skakali iz prvega nadstropja, pri čemer so utrpeli poškodbe. Še posebej zaskrbljujoče je, da dijaški dom ni imel urejenih požarnih stopnic, prav tako ni imel požarnih javljalnikov, ki pa po zakonu niso obvezni.
Zaradi večjega števila poškodovanih je UKC Ljubljana aktiviral načrt za množične nesreče. Med poškodovanimi so dijaki stari med 15 in 19 let, pri čemer so:
- štirje utrpeli hudo zastrupitev z ogljikovim monoksidom,
- ena oseba ima hude opekline in je v kritičnem stanju,
- dva dijaka bosta operirana zaradi zloma hrbtenice in skočnice.

“Ni požarnih stopnic, požarni javljalniki niso obvezni”
Na izredni novinarski konferenci so o razmerah v dijaškem domu spregovorili predstavnik oddelka za zaščito in reševanje MOL Luka Novak, sodelavec Gasilske brigade Ljubljana Robert Okorn in ravnatelj Dijaškega doma Ivana Cankarja, Šemso Mujanović.
Ravnatelj je razkril, da stavba nima požarnih javljalnikov, saj jih zakon ne zahteva. Prav tako ni imela požarnih stopnic. Dom ima sicer dva izhoda in dve stopnišči, a to v primeru hitrega širjenja ognja očitno ni bilo dovolj.
»V tem trenutku je naša največja skrb zdravje dijakov, res upamo, da bo z njimi vse v redu,« je dejal Mujanović in poudaril, da je bil požar prvi opazil varnostnik.
Panika, a tudi hitra pomoč
Vzgojitelji in svetovalni delavci so po besedah ravnatelja ves čas skrbeli za dijake. Takoj po nesreči so jim nudili psihosocialno pomoč v sodelovanju s civilno zaščito, prav tako so poskrbeli za evakuacijo več kot 360 dijakov, ki so jih začasno nastanili v bližnjem objektu.
Na vprašanje novinarjev, koliko odraslega osebja je bilo prisotnega v stavbi ob izbruhu požara, je ravnatelj odgovoril:
»Zgolj varnostnik, kar je v skladu s predpisi.«
Obiski in preiskave
Starši dijakov so bili takoj obveščeni o dogodku, za tiste, ki jih še niso dosegli, pa so vzpostavili posebno kontaktno številko. Dogajanje v dijaškem domu preiskuje tudi policija, ki za zdaj ne more potrditi, ali je šlo za kaznivo dejanje.
Dogajanje bo ob 14. uri na prizorišču obiskal minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj, ki bo preveril razmere in se sestal s pristojnimi službami.

Kaj je povzročilo požar in ali bi se dalo tragedijo preprečiti?
Dogodek je sprožil številna vprašanja o varnostnih standardih v dijaških domovih in šolah. Ali so varnostni predpisi dovolj strogi? Bi lahko požarne stopnice ali alarmni sistem preprečili tako obsežno nesrečo?
Več podrobnosti bo znanih v prihodnjih dneh, ko bo policija zaključila preiskavo.