Nedavna izjava zdravstvene ministrice Valentine Prevolnik Rupel v oddaji Odmevi je močno odmevala in razburila gledalce ter voditeljico Rosvito Pesek. Ministrica je v pogovoru dejala, da bo zdravstveni sistem ob uvedbi nove zakonodaje “zanihal”, kar bi lahko še dodatno podaljšalo že tako dolge čakalne dobe. “Po sprejetju zakona bodo čakalne dobe še daljše,” je bil eden ključnih poudarkov, ki je vznemiril javnost, že sicer razočarano nad stanjem v zdravstvu.
Voditeljica Rosvita Pesek se je na ministričino izjavo odzvala ostro:
“Gospa ministrica, to se preprosto ne sme zgoditi. Mi nimamo časa, da nam zdravstveni sistem zanihal, ko 140 tisoč ljudi nima osebnega zdravnika in so čakalne dobe za specialiste že zdaj katastrofalne – pet mesecev za nevrološki pregled, pet mesecev za dermatologa, štiri za revmatologa. Kako si to predstavljate?” Rosvita ni skrivala svoje zaskrbljenosti, ko je spraševala, kaj ministrica kot odgovorna oseba za zdravstvo načrtuje, da bi se situacija izboljšala.
Ministrica za zdravje @MinZdravje : “Sistem bo zanihal. Čakalne dobe se bodo podaljšale. To moramo narediti.” pic.twitter.com/SZJt7hmJC4
— Mladi zdravniki (@MladiZdravniki) October 19, 2024
Ministrica je v odgovor poskušala pojasniti, da bodo ukrepi, ki jih pripravljajo, izboljšali preglednost in natančnost podatkov o čakalnih dobah:
“Ne smemo mešati stvari. Pripravljamo več ukrepov na različnih področjih, med drugim zakon o zdravstveni dejavnosti. Jasno je, da bo s sprejetjem temeljnega zakona sistem res zanihal. A prvič bomo imeli dejanske podatke o tem, koliko ljudje dejansko čakajo od napotitve do prejema storitve,” je pojasnila ministrica in poudarila, da je bil v ta namen že sprejet pravilnik o čakalnih dobah.
Kljub obljubam o boljših in natančnejših podatkih ter napovedi sprememb zakona o pacientovih pravicah, ostaja zaskrbljenost javnosti visoka. Izjava, da bo sistem “zanihal”, je sprožila val kritik, saj se mnogi bojijo, da se bodo že zdajšnje dolge čakalne dobe še podaljšale, kar bi še dodatno obremenilo bolnike in zdravstvene delavce.
Ministrica je kljub vsemu prepričana, da bodo pripravljeni ukrepi na dolgi rok prinesli večjo preglednost in boljše upravljanje s čakalnimi dobami, vendar je očitno, da bodo potrebni tudi hitrejši in učinkovitejši ukrepi za takojšnje izboljšanje stanja.