Pred kratkim so slovenske oblasti potrdile zaskrbljujoče odkritje: v vzorcu heroina, prodanega v okolici Ljubljane, je bila odkrita izjemno nevarna sintetična droga fentanil. Ta opioid, ki je v ZDA povzročil pravo zdravstveno krizo, je v zvezni državi Virginiji celo razglašen za “orožje terorizma”.
Vseboval 3,4 % fentanila: smrtonosno tveganje tudi za izkušene uporabnike
Analiza Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) je pokazala, da je vzorec sivkasto-rjavega praška, ki je bil konec februarja prodan kot heroin, vseboval 3,4 odstotka fentanila. Gre za koncentracijo, ki lahko povzroči smrtno predoziranje tudi pri uporabnikih z visoko toleranco. Fentanil je namreč 50-krat močnejši od heroina in 100-krat močnejši od morfija, že mikrodoza v velikosti zrna soli pa je lahko usodna.
Zakaj je fentanil tako nevaren?
Poleg visoke potentnosti je fentanil nevaren tudi zato, ker se pogosto neopažno zmeša v druge droge, kot sta heroin in kokain. Uporablja se tudi v medicini in veterini kot močan analgetik in anestetik, a v nepravih rokah predstavlja smrtonosno grožnjo.
Na ulici kroži pod imeni kot so china white, flatline, poison, TNT, pogosto pa ga kriminalne združbe sintetizirajo v nekaj urah iz sestavin, ki so prosto dostopne. Zaradi nizke cene izdelave in izjemne moči je postal priljubljen med preprodajalci, vendar povzroča visoko umrljivost med uporabniki.
Ameriška statistika je alarmantna
V ZDA je fentanil postal glavni vzrok smrti pri ljudeh, starih od 18 do 45 let. Letno zaradi predoziranja umre okoli 100.000 ljudi, od tega kar 70 odstotkov zaradi fentanila. Zato ga ameriške oblasti obravnavajo kot nacionalno varnostno grožnjo.
Kaj pa v Sloveniji?

V Sloveniji je bilo po podatkih za leto 2023 registriranih 3920 visoko tveganih uporabnikov opioidov, kar pomeni 2,9 uporabnika na 1000 prebivalcev v starosti od 15 do 64 let.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) za zdaj ne zaznavajo širše prisotnosti fentanila med injicirajočimi uporabniki, vendar priznavajo, da potentni sintetični opioidi predstavljajo resno tveganje za predoziranje. V Sloveniji je bilo v zadnjih letih zabeleženih najmanj pet smrti, povezanih s fentanilom.
Novi opiodi še močnejši od fentanila
NIJZ v zadnjih letih zaznava tudi pojav t.i. nitazenov – ti so lahko še do 40-krat močnejši od fentanila. Leta 2021 so v dveh vzorcih zaznali etazen in metonitazen, leta 2023 etometazen, konec februarja 2024 pa so prek anonimnega testiranja prvič zaznali fentanil v vzorcu, prodanem kot heroin.
Slovenija še ni doživela apokaliptičnega scenarija, a tveganje obstaja
ZDA se že leta borijo s posledicami fentanilske epidemije, prizori iz mest kot je Philadelphia (ulica Kensington) prikazujejo resničnost zasvojenosti s temi drogami. Slovenija je za zdaj še daleč od takšnega scenarija, a pojav fentanila je opozorilni znak, ki ga ne gre prezreti.
Jasno je, da bo spremljanje in zgodnje opozarjanje na pojav takšnih snovi v prihodnosti še kako ključno. Fentanil je čisto druga liga – in igra se lahko konča smrtonosno.