Stanovalci v okolici ulice Breg, na zahodnem bregu Ljubljanice, izražajo zaskrbljenost nad vedno težjim življenjem v centru Ljubljane.
“Poleg tega, da se narkomani zadevajo že kar v centru Ljubljane, predvsem ob priljubljenih sprehajalnih poteh ob Ljubljanici, se zdaj tam dogaja tudi prostitucija. Kar tako, na prostem, vsem pred očmi, sredi belega dne,” je zgroženo povedala ena izmed tamkajšnjih stanovalcev.
Ko smo na Policijski postaji Ljubljana preverili, ali so že prejeli kakšno prijavo o teh dogodkih, so odgovorili, da po njihovem dosedanjem preverjanju policija prijave o zgoraj opisanih dogodkih še ni prejela.
Pojasnili so, da policija poleg lastnih zaznav preveri tudi vse prijave in druge informacije, ki jih posredujejo občani. V primeru zaznanih sumov kaznivih dejanj ali prekrškov, ustrezno ukrepa, vendar podrobnosti o konkretnih preiskavah ne morejo razkriti. Pozivajo pa občane, da takoj prijavijo sum na kakšno kaznivo dejanje, če ga zaznajo.
Prostitucija dekriminalizirana V Sloveniji je prostitucija dekriminalizirana od leta 2003. Osebe, ki se samovoljno ukvarjajo s prostitucijo, ne kršijo nobenega zakona in obdržijo ves zaslužek, saj njihova dejavnost sodi v sivo ekonomijo.
Kaj je kaznivo? Kaznivo je ponujanje spolnih storitev na javnem kraju na vsiljiv način, ki povzroči vznemirjenje ali zgražanje ljudi. Policija sicer prostitucije ne spremlja in ne vodi evidenc, razen v primerih, ko gre za kazniva dejanja zlorabe prostitucije.
Kaznivo dejanje zloraba prostitucije Kazenski zakonik ščiti mladoletne osebe in kriminalizira vse oblike izkoriščanja prostitucije. Sistem v Sloveniji sicer ne kriminalizira izvajalcev prostitucije, vendar preganja vse, ki se želijo okoristiti z njihovim delom.
V letu 2023 je policija identificirala 21 žrtev kaznivega dejanja trgovine z ljudmi, med katerimi so bile vse ženske, ki so bile spolno izkoriščane.