Švicarska garda naj bi se pripravljala na smrt 88-letnega pontifa, ki je opozoril: ‘Morda ne bom preživel’ pljučnice
Papežev pogreb naj bi že vadili, potem ko je 88-letni papež Frančišek opozoril, da morda ne bo preživel pljučnice.
Švicarska garda, ki varuje papeža, naj bi že izvajala priprave na njegov pogreb, člani pa naj bi bili celo pod določenimi omejitvami, saj se ‘pripravljajo na smrt pontifa’, poroča švicarski časnik Blick.
Pope Francis has now been diagnosed with bilateral pneumonia, according to a recent statement from the Vatican. pic.twitter.com/kHrW7hrgVu
— The Dallas Express News (@DallasExpress) February 19, 2025
Papež je že pred časom razkril, da je “že pripravil” svojo grobnico, vendar bi bila lokacija njegovega groba in krsta prekinitev tradicije.
To prihaja po tem, ko so papeža Frančiška v petek nujno prepeljali v rimsko bolnišnico Gemelli, saj je več dni trpel za hudimi bolečinami v prsih, vendar je kljub temu vztrajal v Vatikanu.
Zdravniki so pri njem diagnosticirali “kompleksno” okužbo dihal in mu prepovedali udeležbo na več dogodkih. Vatikan je tako moral odpovedati ali preložiti več papeških avdienc ta teden.
V torek je Vatikan potrdil, da ima papež pljučnico in da njegova okužba dihal vključuje tudi astmatični bronhitis, kar zahteva zdravljenje s kortizonskimi antibiotiki.
“Laboratorijski testi, rentgenski posnetek pljuč in klinično stanje svetega očeta še naprej predstavljajo kompleksno sliko,” je sporočil Vatikan. Okužba je še posebej zaskrbljujoča, saj je papežu že pred leti odstranili del pljuč.
Italian PM Meloni says Pope Francis is ‘ALERT’ and responsive after a visit to the hospital
‘We joked together as usual, he has not lost his sense of humor’ pic.twitter.com/XWZKyS7Cxw
— brane mijatovic (@brane_mija64426) February 19, 2025
Italijanski kardinal Angelo Comastri (81) je za televizijsko postajo Rai povedal: “Frančišek je zelo miren. Njegovo krmilo je v Gospodovih rokah.”
Dve osebi, ki sta blizu pontifu, sta po poročanju Politica razkrili, da naj bi papež zaupal, da “morda tokrat ne bo preživel”.
Morda se zavedajoč, da mu preostaja omejen čas, se je papež v zadnjih tednih osredotočil na “dokončanje odprtih vprašanj” in zagotavljanje nadaljevanja svoje dediščine v politično občutljivem obdobju za Katoliško cerkev.
V Rim, pred bolnišnico Gemelli, kjer je papež na zdravljenju, so že začeli prihajati verniki, da bi zanj molili.
V ponedeljek so zdravniki ugotovili, da trpi za polimikrobno okužbo dihalnih poti, kar pomeni, da so njegovo dihalno pot kolonizirali različni virusi, bakterije in morda drugi mikroorganizmi, kar je povzročilo dvostransko pljučnico.
Zdravljenje je odvisno od resnosti stanja in lahko vključuje dovajanje kisika prek nosne cevi ali maske, intravenske tekočine ter zdravljenje osnovnega vzroka okužbe.
Za zdaj ni znano, da bi papež potreboval dodaten kisik. Vsako jutro poje zajtrk, prebere časopise in iz bolniške sobe opravlja določeno delo.
Vatikan ni podal podrobnosti o tem, kako Frančišek reagira na predpisana zdravila, razen da nima povišane temperature.
Infektolog in specialist geriatričnih bolezni v Rimu, dr. Carmelo D’Asero, je opozoril, da odsotnost vročine ne pomeni nujno pozitivnega znaka, glede na resnost okužbe.
“Visoka vročina je znak imunskega odziva na patogen,” je pojasnil.
“Imeti nizko vročino in hkrati resno okužbo bronhijev… je znak oslabljenega imunskega odziva, kar je nekoliko bolj zaskrbljujoče.”
“Morda bi bilo celo bolje, če bi imel vročino,” je še dodal.
Vatikan ni podal nobene informacije o tem, kako dolgo bo papež ostal v bolnišnici, le da zdravljenje tako “kompleksne klinične slike”, ki je že zahtevalo več prilagoditev terapije, zahteva “ustrezen čas bivanja v bolnišnici”.