Če ste lastnik mačke, ste zagotovo že doživeli, da vam mačka rada sledi povsod po stanovanju – tudi v kopalnico. Ste se kdaj vprašali, kaj bi lahko bilo v ozadju tega vedenja? Morda želite svojega hišnega ljubljenčka odvaditi od tega ali nasprotno, ga želite pripraviti do tega, da bo pokazal malo več zanimanja za vas? Strokovnjak za vedenje mačk je pojasnil, zakaj mačke sledijo svojim lastnikom.
Mačke so skrivnostna bitja in ni enega splošnega razloga, zakaj sledijo svojim lastnikom, obstaja pa nekaj možnih razlag. “Včasih želijo le pozornost ali pa jim je dolgčas in želijo vedeti, kaj počnete,” pravi strokovnjak za mačje obnašanje dr. Mikel Maria Delgado.
“V drugih primerih je to, da so zelo navezani na nas in uživajo v naši bližini ali božanju,” je dodal. A ni presenetljivo, lakota ali obljuba okusnih prigrizkov je lahko tudi motivacijski dejavnik.
“Nekatere mačke mislijo, da je vsakič, ko vstopite v kuhinjo, priložnost za prigrizek,” je pojasnil strokovnjak.
Če vam mačka sledi povsod po stanovanju, je to v večini primerov povsem normalno in vam ni treba skrbeti. Po besedah dr. Delgada, čeprav lahko mačke razvijejo ločitveno anksioznost, se ta ne kaže v sledenju svojemu lastniku, temveč v stvareh, ki jih počnejo, ko nas ni zraven.
Mačke s težavami z navezanostjo lahko mijavkajo, hodijo gor in dol po stanovanju ali se težko umirijo, ko lastnika ni v bližini. Nekatere mačke lahko postanejo tako vznemirjene, da se kompulzivno umivajo ali opravljajo svoje posle zunaj pladnja za pesek. Če doživite takšno vedenje, se morate posvetovati z veterinarjem, vendar samo zato, ker vam mačka sledi po hiši, še ne pomeni, da obstaja težava.
Če vam mačka nenehno sledi, tudi na kraje, kamor ne želite, da gre, na primer v kopalnico, in jo želite ustaviti, je po mnenju strokovnjaka najpomembnejše, da žival zamotite.
Dr. Delgado priporoča, da svojemu hišnemu ljubljenčku daste kakšno igračo ali hrano, da ga zaposlite in zabavate. Ob tem pa je pomembno tudi, da se z mačko redno igrate, saj okupira in s tem porablja energijo, ki bi jo sicer namenila temu, da vam sledi.
Če je nasprotno vaša težava, da je vaša mačka preveč zadržana in jo želite spodbuditi, da vam pogosteje sledi, ima strokovnjak nekaj nasvetov tudi za to.
“Svojo mačko lahko spodbudite, da vam sledi s priboljški in pozitivno okrepitvijo. Poskusite metati priboljške med sprehajanjem po stanovanju in večina mačk vam bo z zanimanjem sledila.”
Hkrati, pravi Delgado, lahko svojega hišnega ljubljenčka tudi naučimo, da se dotakne določenega predmeta za nagradne priboljške, nato pa hodi gor in dol po stanovanju s tem predmetom v rokah in nagradi mačko, ker se ga je dotaknila.
“To lahko pomaga sramežljivi mački, da se umakne izpod postelje in postane bolj družabna.”
Čeprav nekateri temu vedenju radi pripisujejo večji pomen – na primer temu pripisujejo nekakšen duhovni pomen –, je po dr. Delgadu situacija veliko enostavnejša od tega.
“Naše mačke živijo v precej majhnem prostoru z nami in mi smo pogosto najbolj zanimiva stvar, ki se v danem trenutku dogaja okoli njih,” je dejala.