Ta nenavadna žival po videzu spominja tako na lisico kot na volka in zmede tako znanstvenike kot laike; in kot da nenavadnost ne bi bila dovolj, je vonj urina te vrste podoben vonju marihuane.
Grivasti volk iz družine psov je edinstvena žival, ki se potika po planjavah Brazilije in Argentine. Kako nenavadna je ta žival, pove dejstvo, da kljub imenu, ki ga nosi, bega znanstvenike, ki trdijo, da ta vrsta ni ne lisica ne volk, čeprav jima je podobna.
Znanstveno ime te živali – Chrisocion brachiurus – pove, da gre za popolnoma izolirano žival, ki ne pripada nobeni znani družini živalskega sveta. Vendar to ni največja skrb znanstvenikov. Človekove dejavnosti ogrožajo obstoj te vrste.
Vse o čudovitem grivastem volku
Telo grivastega volka je prekrito z gostim rdečim kožuhom, dolge noge in griva pa so črne. Na vrhu glave so velika ušesa, podobna ušesom lisice. Po vratu se spušča griva, ki je značilna za to žival in po kateri ima svoje ime. Raziskovalci iz Smithsonian navajajo, da lahko teža grivastega volka doseže neverjetnih 130 kilogramov, v višino pa zraste okoli 90 cm.
Ta vsejed je v okoljih, podobnih savani, večinoma nočna žival, zanimivo pa je, da so znanstveniki odkrili, da urin grivastega volka diši podobno kot marihuana. Včasih je bil razširjen v državah, kot sta Argentina in Urugvaj, vendar sta ga hiter razvoj in urbanizacija pripeljala do skorajšnjega izumrtja. Grivasti volk se je prisiljen preseliti v severna prostranstva južnoameriške celine.
Po mnenju znanstvenikov je Chrisocion brachiurus samotni lovec, ki se raje prehranjuje sam kot v krdelu. In čeprav je vsejed, ima najraje sezonsko sadje in zelenjavo ter manjše ptice in žuželke. Naravnih sovražnikov ni veliko, so pa domači psi in pume.
O njihovem načinu parjenja je malo znanega, z gotovostjo pa lahko trdimo, da so monogamna vrsta, ki ko sienkrat izbere enega partnerja, ostane z njim vse življenje.
Človek kot največji sovražnik
Poleg tega, da človek z urbanizacijo uničuje njegove življenjske prostore in vpliva na zmanjševanje številčnosti te nenavadne vrste – se grivasti volk sooča tudi z nalezljivimi boleznimi, ki so večinoma usodne.
Seznam negativnih vplivov ljudi na njihovo preživetje se tu ne konča. Med grožnjami so tudi avtomobili, ki jih pogosto povozijo in ubijejo. Tudi lokalno prebivalstvo pogosto organizira lov na cele trope, ker verjamejo, da pobijejo njihove kokoši.
V Braziliji so zabeležili tudi uporabo delov telesa grivastih volkov v medicinske namene – čeprav nikoli ni bilo potrjeno, da so učinkoviti pri zdravljenju. Poleg tega ga lovijo tudi zaradi oči, za katere nekateri Brazilci verjamejo, da so talismani in prinašajo srečo.
Čeprav žival ni razglašena za izumrlo, se znanstveniki in okoljevarstveniki zavedajo, da je njen obstoj ogrožen, zato sprejemajo ukrepe za njeno preživetje.
Prizadevanja za rešitev grivastega volka
Chrisocion brachiurus je uradno uvrščen na seznam ESA kot ogroženega, IUCN pa kot ranljivega. Vendar njihova populacija že leta vztrajno upada in strokovnjaki menijo, da jo bodo na seznamih kmalu premaknili v kategorijo »ogroženih«.
Za namene ohranjanja so se strokovnjaki osredotočili na naravne habitate te vrste, zato so bili v Braziliji, Urugvaju in Argentini sprejeti zakoni, ki prepovedujejo lov na grivastega volka, nekateri živalski vrtovi pa so kritičnim populacijam pomagali preživeti in uspevati v zaščitenem okolju.