Bolezen, ki jelene spremeni v zombije, imenovana bolezen kroničnega hiranja (CWD), se širi po Severni Ameriki in se je pojavila tudi v Evropi. Nedavna študija kaže, da je ta smrtonosna prionska bolezen morda prešla z jelena na ljudi.
Dva lovca v ZDA sta umrla po zaužitju mesa populacije jelenov, okuženih s CWD: neozdravljivo, smrtonosno prionsko boleznijo, ki ni podobna bolezni norih krav. Zdravniki z univerze v Teksasu so sporočili, da je 72-letni moški umrl po lovu. Pred smrtjo je imel simptome, ki so kazali na prionsko bolezen: zmedenost in agresivnost.
Kmalu zatem je umrl tudi njegov prijatelj, član istega lovskega društva, po podobnih simptomih. Obdukcija je pokazala, da je drugi bolnik umrl zaradi Creutzfeldt-Jakobove bolezni, znane tudi kot prionska bolezen.
Ker je prionska bolezen pri ljudeh razmeroma redka, lahko ta dva primera pomenita, da je CWD, ki doslej ni bila zabeležena pri ljudeh, naredila zoonotski skok, torej prešla z živali na človeka, piše Science Alert.
Kaj je Creutzfeldt-Jakobova bolezen in kakšni so simptomi? Creutzfeldt-Jakobova bolezen (CJD) je prionska bolezen pri ljudeh, za katero je značilno progresivno poslabšanje duševnih funkcij. Po okužbi se pojavi demenca, nehoteno trzanje mišic in spotikanje pri hoji.
Diagnozo lahko potrdimo z elektroencefalografijo, analizo cerebrospinalne tekočine in slikanjem z magnetno resonanco. Zdravila ni, obstajajo pa zdravila, ki lahko ublažijo simptome. Na žalost večina ljudi umre v 4 mesecih do 2 letih.
Creutzfeldt-Jakobova bolezen se pojavi, ko običajni celični prionski protein spremeni obliko in postane nevarnejša vrsta priona, ki povzroča bolezen. Prioni se počasi kopičijo v možganih in povzročajo odmiranje možganskih celic.
Ti “slabi” prioni so izjemno odporni in lahko v okolju vztrajajo leta. Razpoložljiva razkužila, kot je obsevanje ali sežiganje pri visokih temperaturah, nimajo večjega učinka.
Širi se med populacijo jelenov, losov, severnih jelenov… Bolezen kroničnega hiranja okuži živali, kot so jeleni, losi in severni jeleni, in se zlahka prenaša znotraj njihove populacije. Za zdaj ni znano, ali so se lovci iz ZDA okužili s CWD ali so se prionske bolezni okužili iz drugega izvora.
Glede na to, da se možnost prenosa na človeka napoveduje že nekaj časa, zdravniki ugotavljajo, da ta situacija zahteva previdnost in pozornost. “Čeprav ni dokazov o vzročnosti, zgoraj omenjeni primeri kažejo na potrebo po nadaljnjih raziskavah morebitnih tveganj uživanja jelenov, okuženih s CWD,” navajajo.
Ljudje se lahko s prionsko boleznijo okužimo posredno, ne samo z uživanjem. Okužijo se lahko na primer, če pijejo okuženo vodo, če zaužijejo okuženo zemljo ali druge vire iz okolja.
Bolezen se je pojavila tudi v Evropi CWD se je pojavil v šestdesetih letih prejšnjega stoletja pri jelenih v ujetništvu v Koloradu, leta 2016 pa so zabeležili prvi primer v Evropi, pri divjih jelenih na Norveškem. Kasneje so se primeri pojavili na Švedskem in Finskem. Evropska unija je uvedla triletni obvezni program testiranja CWD v 8 državah: Norveška, Švedska, Finska, Islandija, Estonija, Latvija, Litva in Poljska.
Čeprav je bila CWD na ozemlju Evrope uradno zabeležena le na Finskem, Švedskem in Norveškem, obstaja možnost, da se je razširila tudi v druge države, vendar zaenkrat takih primerov še niso zaznali.