Nizka raven kisika v letalu med letom lahko pri nekaterih ljudeh povzroči poslabšanje simptomov.
Letos naj bi z letalom potovalo neverjetnih 4,7 milijarde ljudi, vendar letenje našim telesom naredi veliko več kot povzroča pritisk in celo bolečine v ušesih. Strokovnjak je povedal, da ima lahko letenje zaradi zmanjšanega zračnega tlaka precejšen vpliv na pljuča. Menijo, da je ta pritisk v letalih 75 odstotkov tistega, ki smo ga vajeni, in kot tak lahko nekaterim povzroča težave.
Dr. Laurence Cunningham, britanski medicinski strokovnjak in upokojeni splošni zdravnik, pravi, da zdravim popotnikom znižan zračni tlak običajno ne povzroča večjih težav, saj se naša telesa pogosto samo prilagodijo brez resnih zapletov.
Kljub temu pa lahko celo povprečen popotnik doživi nekatere simptome nizkega zračnega tlaka, kot so nelagodje, utrujenost, hiter srčni utrip ali kratka sapa. Toda preden začnete odpovedovati svoje načrtovane lete, dr. Cunningham deli štiri ključne korake, ki jih morate narediti pred potovanjem z letalom, ki vam bodo pomagali, da se boste počutili bolj udobno – in se borili proti učinkom teh nizkih ravni kisika.
Prvi je ostati hidriran!! “Zrak v kabini je precej suh, dehidracija pa lahko še poslabša občutek zasoplosti. “Vedno vam svetujem, da pred in med letom pijete veliko vode,” pravi. Nato boste med letom želeli vstati in se premakniti, saj raztezanje in gibanje pomagata spodbujati boljšo cirkulacijo in lahko pomagata ohranjati optimalno delovanje pljuč.
Zdravnik tudi priporoča uporabo nosnega pršila s fiziološko raztopino pred letom, da ohranite vlažnost nosnih poti in pomagate pri zaščiti pred patogeni v zraku. Poleg tega so lahko vaje za globoko dihanje “še posebej koristne” v boju proti učinkom zmanjšane ravni kisika. “Te vaje pomagajo izboljšati kapaciteto pljuč, pomagajo pa nam tudi, da ostanemo mirni in zmanjšamo anksioznost, ki lahko posredno vpliva na našo učinkovitost dihanja,” dodaja. Drugi potniki pa imajo lahko na letu še večji izziv, opozarja zdravnica.
“Ljudje s stanji, kot je kronična obstruktivna pljučna bolezen ali astma, lahko občutijo poslabšanje simptomov, kot sta kašelj in kratka sapa. Poleg tega lahko nizka vlažnost v kabini izsuši dihalne poti. To lahko dodatno prizadene pljuča in povzroči respiratorne simptome. “Posamezniki s takšnimi boleznimi bi se morali pred potovanjem z letalom posvetovati s svojim zdravnikom, da bi razpravljali o varnostnih ukrepih in morebitni potrebi po dodatnem kisiku med letom,” je pojasnil.