Slovensko alpsko smučanje se sooča z eno najtežjih tekmovalnih sezon v zgodovini. Po poročilih oziroma raziskavah Smučarske zveze Slovenije (SZS) so smučarji zbrali le 730 točk na 49 od 80 tekem v svetovnem pokalu. To jih postavlja na 12. mesto na lestvici pokala narodov. Le šest tekmovalcev je osvojilo točke, kar je zaskrbljujoče. Ob tem se pojavlja tudi problem generacijske vrzeli, zato SZS išče rešitev v vzpostavitvi mladinske ekipe.
Težave v slovenskem alpskem smučanju
Tekmovalna sezona 2023/2024 je bila za slovenske alpske smučarje izjemno zahtevna. Na lestvici pokala narodov trenutno zasedajo 12. mesto, saj so zbrali le 730 točk. To je posledica slabih rezultatov in pomanjkanja točk. Do zdaj je le šest tekmovalcev osvojilo točke v svetovnem pokalu, kar kaže na velik problem v slovenskem smučanju.
Med moškimi tekmovalci je najbolj izstopal Žan Kranjec, ki je osvojil 226 točk in je tretji veleslalomist svetovnega pokala. Ostali tekmovalci so dosegli zelo skromne rezultate, kar je privedlo do slabega uvrstitve Slovenije na lestvici pokala narodov. Tudi v ženski ekipi so rezultati precej pod pričakovanji. Ilka Štuhec je dosegla slabše rezultate kot prejšnjo sezono, medtem ko so se zaradi poškodb in drugih težav število tekmovalk zmanjšalo.
Potreba po vzpostavitvi mladinske reprezentance
Da bi rešili težave v slovenskem alpskem smučanju, se na SZS zavzemajo za vzpostavitev mladinske reprezentance. Zadnje štiri sezone Slovenija ni imela mladinske ekipe, kar je privedlo do pomanjkanja tekmovalcev na najvišji ravni. Finančne težave so botrovale temu, da SZS ni mogla vzdrževati mladinske reprezentance med letoma 2010 in 2016.
Novi predsednik zbora in odbora za alpsko smučanje, Janez Bijol, je zato predlagal vzpostavitev mladinske reprezentance. Za ta projekt je na voljo približno 700 tisoč evrov, kar bo omogočilo delovanje reprezentance in organizacijo smučarskega kampa v Bolgariji. Mladinska reprezentanca bi delo začela že za prvomajske praznike, kjer bi imela na voljo tudi kondicijskega trenerja. Občasno bi na treningih sodelovali tudi talenti iz generacije U16. S tem bi SZS začela selekcijo že v mlajših kategorijah in finančno podprla mlade smučarje, da ne bi bili odvisni le od starševskih sredstev.
Težava pomanjkanja smučišč v Sloveniji
Ena od večjih težav slovenskega alpskega smučanja je pomanjkanje primernih smučišč v Sloveniji. Mladi smučarji nimajo možnosti za redne treninge doma, saj se smučišča večinoma osredotočajo na turizem. Zaradi tega se mladi smučarji ne morejo ustrezno pripraviti na tekmovanja na zahtevnih terenih v tujini.
SZS in smučarski klubi nimajo vpliva na smučišča, saj so v zasebni lasti. Klubi nimajo možnosti vplivati na pripravo prog in treningov. To pomeni, da mladi smučarji trenirajo v tujini, kar pa povečuje stroške smučanja. Zaradi tega se je število mladih smučarjev na treningih zmanjšalo za 30 odstotkov v zadnjih letih.
Pomen mladinske reprezentance za prihodnost slovenskega smučanja
Ustanovitev mladinske reprezentance ima ključno vlogo pri ohranjanju in razvoju slovenskega alpskega smučanja. S tem bi se začela selekcija že v mlajših kategorijah, kar bi omogočilo boljše priprave in več tekmovalcev na najvišji ravni. Finančna podpora bi mladim smučarjem omogočila enake možnosti za razvoj kot njihovim tujim vrstnikom.
Poleg tega bi vzpostavitev mladinske reprezentance pripomogla k večji prepoznavnosti slovenskega smučanja in dvigu ugleda v mednarodnem smučarskem svetu. Mladi smučarji bi se lahko srečevali s vrhunskimi tekmovalci in se od njih učili ter tako pridobivali dragocene izkušnje.
Vendar pa je za uresničitev teh ciljev potrebna podpora smučarskih klubov in institucij ter vzpostavitev ustreznih pogojev za trening in tekmovanja v Sloveniji. Le tako bo slovensko alpsko smučanje ponovno doseglo vrhunske rezultate in se uveljavilo kot pomembna sila v svetovnem smučanju.
Zaključek
Alarmantno stanje v slovenskem alpskem smučanju zahteva takojšnje ukrepanje. Vzpostavitev mladinske reprezentance se zdi kot ključna rešitev za premostitev generacijske vrzeli in dvig slovenskega smučanja na višjo raven. Ob tem pa je potrebno tudi premagati težave pomanjkanja smučišč v Sloveniji, da bodo mladi smučarji imeli ustrezne možnosti za trening in razvoj. S skupnimi prizadevanji smučarskih klubov, SZS in drugih institucij lahko dosežemo pozitivne spremembe in ponovno uveljavimo slovensko alpsko smučanje kot močno in perspektivno panogo.