Več kot 1700 ljudi je čutilo potres, ki je v ponedeljek zvečer stresel območje Maribora. Magnituda potresa je bila zmerna, 2,1, vendar pa okoliški prebivalci poročajo o glasnem poku in tresenju hiš. “Zabobnelo je kot eksplozija. Trajalo je le kakšno sekundo,” je zapisal eden od prebivalcev Maribora.
Številni so na aplikaciji Evropsko-mediteranskega seizmološkega centra delili svojo izkušnjo. Večina se jih strinja, da je bil potres kratek, a precej močan. Poročajo o tresenju hiš in glasnem bobnenju, ki je spominjalo na grmenje. Številni pa so potres primerjali z eksplozijo. “Zabobnelo je kot eksplozija,” je zapisal eden od prebivalcev Maribora.
Opisovali so tudi pozibavanje hiš ter premikanje pohištva. Eden od prebivalcev območja je zapisal: “Kot da bi se kdo sosedu zaletel v hišo z avtomobilom. Treslo dve sekundi.” “Bilo je grozljivo,” je poročal še en prebivalec Maribora. Nadžarišče potresa se je nahajalo tri kilometre zahodno od Maribora, epicenter pa je bil na globini štirih kilometrov. O potresu poroča tudi Evropsko-mediteranski seizmološki center, ki piše, da naj bi se potres zgodil na globini dveh kilometrov.
Podatki so bili preverjeni s strani seizmologa, prvotna ocena potresa je bila sicer magnituda 2,2. Mariborčani in prebivalci okoliških krajev so poročali o potresu. Večina poudarja, da so zaslišali močan pok.
Zakaj lahko med potresom slišimo zvoke, ki so podobni eksploziji?
Sproščanje napetosti: Potresi nastanejo zaradi nenadnega sproščanja napetosti, ki se je nabrala v zemeljski skorji. Ko se ta napetost sprosti, se ustvari močan val energije, ki se širi skozi zemljo in povzroča tresenje.
Premikanje zemeljskih plasti: Med potresom se zemeljske plasti hitro premikajo in drsijo druga ob drugo. Ta hitro premikajoča se masa lahko povzroči močne zvoke, podobne eksploziji.
Akustični valovi: Potresni valovi povzročijo tudi zvočne valove, ki se širijo po zraku in jih lahko slišimo kot globoko grmenje ali eksplozijo.
Odmevi in resonanca: V mestnih območjih lahko zvok potresa odmeva med stavbami, kar ojača in podaljša zvok, ki ga slišimo. Ti odmevi lahko povečajo občutek eksplozije.
Lokalne geološke lastnosti: Narava tal in kamnin v določeni regiji lahko vpliva na način, kako se zvok širi. V določenih pogojih lahko trda kamnina ali specifična struktura tal ojačata zvoke, ki nastanejo zaradi potresa.
Vsi ti dejavniki prispevajo k temu, da potresi včasih zvenijo kot eksplozije.