V zelo redkih primerih so opazili tako resne reakcije, kot je Stevens-Johnsonov sindrom.
V bolnišnici so ugotovili, da je 45-letnica utrpela resen stranski učinek ibuprofena, znan kot Stevens-Johnsonov sindrom. Ta nastane, ko imunski sistem pretirano reagira na zaužito zdravilo, kar sproži močno vnetno reakcijo. To vodi do tega, da telo začne napadati svoje lastne celice, vključno s tistimi v koži, povzroči pa lahko mehurje in otekline.
Zaradi svojega stanja so jo nemudoma premestili na oddelek za intenzivno nego, kjer so ji za pomoč pri dihanju v grlo vstavili cevko in ji zagotovili tekočine preko infuzije ter ji predpisali antibiotike. V bolnišnici je preživela sedem dni, dokler se njeno stanje ni stabiliziralo, poroča Daily Mail. Kljub temu, da prej ni imela težav z uporabo ibuprofena, še ni znano, ali bo imela dolgoročne posledice.
Ibuprofen je že dolgo priljubljeno zdravilo za lajšanje bolečin in za obvladovanje vnetij. Kljub temu, da je na splošno varno uporabljati, obstajajo redki primeri resnih stranskih učinkov, kot je Stevens-Johnsonov sindrom (SJS). To opozarja, da z jemanjem nobenega zdravila ni mogoče povsem izključiti tveganja, poudarjajo zdravniki, poročajo mednarodni mediji.
Vsako leto Američani zaužijejo približno 30 milijard odmerkov protibolečinskih sredstev, kot je ibuprofen, a večina jih ne doživi nobenih stranskih učinkov. Resni primeri, kot je SJS, so zelo redki; od leta 2004 je bilo zabeleženih 847 primerov tega sindroma zaradi ibuprofena.
Pred svojo reakcijo je ženska zaužila dve tableti ibuprofena po 400 mg. Ko je prišlo do reakcije, je njen imunski sistem začel agresivno reagirati proti ibuprofenu, ga prepoznal kot grožnjo in povzročil vnetje, kar je privedlo do resnih kožnih težav, vključno s ločevanjem zunanje plasti kože na nekaterih mestih.
Medicinske preiskave so pokazale, da njena pljuča, srce in drugi notranji organi delujejo normalno. Vzorec kože, odvzet za analizo, je razkril, da se je zunanja plast kože ločila od telesa, opaženi pa so bili tudi znaki nekroze.
45-letnica pred tem ni imela nobenih zdravstvenih težav ali bolezni, ni bila kadilka in ni uživala alkohola. Njeno življenje so rešili zdravniki v bolnišnici Al Nasiriyah Teaching Hospital v Thi Qarju, v južnem Iraku.