Tale zima je bila zelo topla pravi vremenoslovec Šter.
Zima, ki se počasi poslavlja, je pustila za sabo zgovoren pečat, ki ga ni mogoče spregledati. Tradicionalna bela odeja, ki naj bi krasila slovenska smučišča med zimskimi počitnicami, je letos večinoma izostala, nakazala pa je na nekaj veliko večjega. Vremenoslovec Blaž Šter je s pomočjo rdečega zemljevida, ki prikazuje temperaturne anomalije, razkril izjemno sporočilo o stanju našega podnebja.
Februar je bil kar za 5,5 °C nad dolgoletnim povprečjem. Največji odklon od kateregakoli meseca v zgodovini meritev. Po domače. Še nikoli ni bilo toliko rdeče barve na tem zemljevidu. Na srečo je bila zima in ne poletje.🌡️ pic.twitter.com/7XfCcW3Mfk
— Blaž Šter (@vremenolovec) March 5, 2024
TEMPERATURNI ODKLONI, KI PIŠEJO ZGODOVINO
- Ekstremi na rdečem zemljevidu: Šterjev rdeči zemljevid, ki temelji na podatkih Agencije RS za okolje (ARSO), prikazuje, da je bil februar 2024 za 5,5 stopinje Celzija toplejši od dolgoletnega povprečja. To ne predstavlja le lokalnega fenomena, ampak zabeležen največji odklon za kateri koli mesec v celotni zgodovini meritev v Sloveniji.
- Pogled skozi čas: Klimatolog Gregor Vrtačnik dodaja perspektivo, omenjajoč, da je bilo sredi 20. stoletja, natančneje februarja 1956, občutno prehladno, kar priča o nihanjih in asimetričnosti odklonov, značilnih za naše podnebje.
IZJEMNA TOPLOTA PO VSEJ DRŽAVI
- Vzhod v vročinskem primežu: Najopaznejše temperaturne anomalije so zabeležili na vzhodu Slovenije, kjer je bilo povprečje višje za več kot 6 stopinj Celzija. V Novem mestu, Mariboru in Murski Soboti so temperaturni odkloni segali od 6,1 do 6,3 stopinje Celzija nad povprečjem.
- Neobičajna toplota tudi drugod: V Šmartnem pri Slovenj Gradcu in Ljubljani so zabeležili odklone okrog 5,5 stopinje Celzija, medtem ko so bili v Biljah, Portorožu, Ratečah in na Kredarici nekoliko nižji, a še vedno med 4 in 5 stopinjami Celzija.
ANALIZA IN PERSPEKTIVA
Ta fenomen ni povsem brez predhodnikov; zima 2007 je bila prav tako topla kot letošnja. Kljub temu pa letošnji ekstremi postavljajo vprašanja o dolgoročnih trendih in vplivih na lokalno ter globalno podnebje.