V Gruziji so izbruhnili množični protesti, ki so se osredotočali na nasprotovanje odločitvi vlade, da začasno prekine pristopna pogajanja z Evropsko unijo. Protestniki so se v prestolnici Tbilisiju zbrali pred parlamentom, kjer so izražali svoje nezadovoljstvo s proevropskimi in gruzijskimi zastavami, ter blokirali promet na glavnih ulicah. V zgodnjih jutranjih urah je policija začela nasilno razganjati protestnike z uporabo vodnih topov, solzivca in gumijastih nabojev.
Na spletu so se pojavili pretresljivi videoposnetki, ki razkrivajo brutalno ravnanje policistov. Na enem od njih je prikazan trenutek, ko policisti fizično napadejo protestnika in ga brutalno pretepejo. Ta posnetek je postal simbol širše represije, ki je zaznamovala ta dogodek. Poročila navajajo, da je bilo pridržanih več protestnikov in novinarjev, pri čemer so številni utrpeli poškodbe.
VIDEO SPODAJ (povezava)
Georgian police brutally beating protestor at today’s protest. Georgians need EU to sanction the government
byu/DareDevil_23 ineurope
Georgian police brutally beating protestor at today’s protest. Georgians need EU to sanction the government
byu/DareDevil_23 ineurope
Reakcije na dogodek
Ravnanje policije je sprožilo ostre odzive doma in v tujini. Gruzijska predsednica Salome Zurabišvili je javno obsodila policijsko nasilje in izrazila podporo protestnikom, pri čemer je policijo pozvala, naj služi interesom Gruzije in ne tujih vplivov. Poleg tega je izpostavila potrebo po demokratičnih reformah in nadaljevanju približevanja Evropski uniji.
Medtem so organizacije za človekove pravice izrazile zaskrbljenost zaradi uporabe nesorazmerne sile nad protestniki. Mednarodna skupnost poziva gruzijsko vlado, naj zagotovi spoštovanje človekovih pravic in svoboščin, ki so ključne za demokratično družbo.
Zaključek
Dogodki v Gruziji poudarjajo naraščajočo napetost med vlado in civilno družbo glede smeri, v katero naj se država razvija. Protestniki zahtevajo demokratične reforme in spoštovanje pravice do izražanja, medtem ko se vlada sooča z vse glasnejšimi obtožbami o represivni politiki. Posnetek brutalnega ravnanja policistov je močan opomin na potrebo po dialogu in reformah, ki bodo okrepile demokracijo in človekove pravice v Gruziji.