V Nemčiji vse manj dvigujejo gotovino na bankomatih. Dvigovanje gotovine med nakupovanjem postaja vse bolj priljubljeno med potrošniki v Nemčiji. Skupni obseg gotovinskih plačil se je lani povečal za dobrih 20 odstotkov, torej na 12,31 milijarde evrov, poroča nemška tiskovna agencija.
Novo plačilo poteka tako, da kupec na blagajni plača s kartico in nato zahteva znesek, ki ga potrebuje v gotovini. Znesek se pripiše na davčni račun in odtegne z bančnega računa potrošnika, poroča revija Feniks. Največji znesek, ki ga je mogoče dvigniti, je običajno 200 evrov. Podatke je v sredo predstavil Inštitut za tržne raziskave EHI. “To je priročno za stranke, saj si prihranijo dodatno pot do bankomata. Povpraševanje narašča tudi zaradi vse manjšega števila bankomatov,” je povedal avtor študije Horst Ruter.
Trgovska podjetja, ki to izvajajo, med njimi živilski verigi Reva in Edeka, lekarne, kot sta DM in Rosman ter nekatere trgovine z gradbenim materialom in orodjem, kupcem vrnejo več kot 13 odstotkov zasluženega denarja, je pokazala raziskava.
Z vse pogostejšim tovrstnim načinom dostopa do gotovine naraščajo tudi nadomestila, ki jih morajo podjetja plačevati bankam. Po podatkih EHI znašajo od 0,1 do 0,2 odstotka plačanega zneska na transakcijo. Gospodarski subjekti so na tej podlagi lani plačali 17,23 milijona evrov, kar je 25,7 odstotka več kot leta 2022.