Tragedija, ki pretresa lokalno skupnost in odpira vprašanja o duševnem zdravju mladih
Iz Brežic prihaja žalostna novica – učenka 8. razreda Osnovne šole Brežice si je po neuradnih informacijah vzela življenje. Dogodek je pretresel lokalno skupnost, šola pa se je na svoji spletni strani poklonila spominu na učenko.
“Z globoko žalostjo sporočamo, da se je za vedno poslovila naša učenka. Njena prisotnost je pustila neizbrisen pečat v našem šolskem prostoru in v srcih vseh, ki smo jo poznali. Spominjali se je bomo po njeni prijaznosti, vedoželjnosti in nasmehu, ki je razsvetljeval naše dni. V mislih in srcih smo z njeno družino ter ji izrekamo iskreno sožalje.” – Osnovna šola Brežice
Policija konkretnih podrobnosti zaradi občutljivosti primera ne razkriva, prav tako ne okoliščin dogodka, saj gre za zaščito zasebnosti mladoletne osebe. Pozivajo pa k odgovornemu poročanju, saj lahko nepremišljeno podajanje informacij povzroči dodatno stisko ali celo spodbudi posnemovalna ravnanja.

Poudarek na sistemski podpori in duševnem zdravju
Po neuradnih informacijah naj bi dekle doživljalo duševno stisko, domnevno povezano s šolskimi pritiski in pričakovanji, kar pa uradno ni potrjeno. Dogodek ponovno odpira vprašanje pomena duševnega zdravja med mladimi ter potrebe po učinkoviti sistemski podpori v šolah in družbi.
Strokovnjaki že vrsto let opozarjajo, da so duševne stiske med otroki in mladostniki vse pogostejše. Pomembno je ustvarjati varno in odprto okolje, kjer se mladi lahko počutijo slišani in razumljeni.
Kam po pomoč
Če se vi ali kdo, ki ga poznate, sooča s stisko, je pomembno vedeti, da pomoč obstaja. Na voljo so zaupne in brezplačne telefonske številke:
- TOM telefon za otroke in mladostnike: 116 111 (vsak dan od 12. do 20. ure)
- Zaupna telefona Samarijan ali Sopotnik: 116 123 (24 ur na dan)
- Klic v duševni stiski: 01 520 99 00 (vsak dan med 19. in 7. uro)
- Društvo SOS za ženske in otroke žrtve nasilja: 080 11 55 (24 ur na dan)
V primeru nuje:
- Pokličite 112
- Obrnite se na dežurnega zdravnika ali urgentno psihiatrično ambulanto
Sočutje, odprt pogovor in dostopna pomoč so ključni koraki na poti k preprečevanju podobnih tragedij v prihodnosti.