Nekaj po 19. uri je v jami Preloge Premogovnika Velenje prišlo do vdora mulja in vode, kar je povzročilo eno najhujših rudarskih nesreč v zadnjih desetletjih. Dogodek je sprožil vprašanja o stanju vzdrževanja rudnika in varnostnih protokolov.

Vdor mokre gline zasul tri rudarje
Na odkopu CD 4 v jami Preloge Premogovnika Velenje je vdrl moker glinen material, ki je zasul tri rudarje. Enega so našli mrtvega, preostala dva pogrešana pa reševalne ekipe še vedno iščejo. Po besedah direktorja rudnika Marka Mavca je možnost preživetja pogrešanih majhna, vendar upanje ostaja.
V času nesreče je bilo na odkopu 14 rudarjev. Trije so bili pogrešani, eden izmed njih je bil že najden brez znakov življenja, dva pa še vedno iščejo. Preminuli rudar in pogrešana sta se nahajala blizu mesta vdora, kjer je ogromna količina materiala zasula del jame.
Vprašanja o vzdrževanju in varnosti
Po prvih informacijah je prišlo do nepričakovanega vdora glinenega materiala, ki ga ni bilo mogoče predvideti. Vendar so se pojavile govorice, da so bila nekatera delovišča rudnika Premogovnika Velenje že dlje časa slabo vzdrževana. Pojavljajo se pomisleki o tem, ali so bili varnostni standardi in vzdrževalna dela dovolj skrbno izvajani.
Direktor Mavec je na novinarski konferenci dejal: “Očitno smo zadeli na geološki del, ki ga nismo predvideli. Rudarjenje je izjemno zahteven in nevaren poklic, saj se v jami ne da vsega napovedati.” Kljub temu bodo pristojne institucije v okviru preiskave morale preveriti, ali bi bilo mogoče nesrečo preprečiti z boljšo preventivo in vzdrževanjem.
A med komentarji je mogoče najti drugačno sliko. Damjana je napisala:
Se je vedlo…..vsak dan poslusam moža, ki dela v jami…popolnoma nesposobna “elita…vceraj odpovedali na celi crti!!!
Reševalna akcija poteka v zahtevnih razmerah
Reševanje vodi reševalna četa Premogovnika Velenje. Po besedah direktorja Mavca gre za lokalno omejeno geološko anomalijo, ki je v rudnik prinesla od 500 do 700 kubičnih metrov mokre gline. Material je zelo težko odstraniti, zato so reševalci najprej vzpostavili transporter in začeli ročno odstranjevanje materiala. Če sta pogrešana blizu mesta začetka reševanja, bi ju lahko našli še danes, sicer bo reševanje trajalo dlje.
Razmere v jami so dodatno oteževale tudi nevarnosti zaplinjanja. Sprva so reševalci uporabljali maske, zdaj pa zaradi vzpostavljenega zračenja niso več potrebne.
Preiskava v teku
Na kraj dogodka so prišli kriminalisti, preiskovalna sodnica in državna tožilka. Policija in rudarski inšpektorat sta že uvedla preiskavo. Z njo bodo preverjali tako vzroke nesreče kot tudi stanje vzdrževanja delovišč v Premogovniku Velenje.
Inšpektorat za naravne vire in prostor je sporočil, da bo pripravil poročilo, v katerem bo ugotovljeno, ali so bili spoštovani vsi varnostni standardi in protokoli.
Solidarnost in pomoč družinam
Dogodek je pretresel širšo skupnost. Premier Robert Golob je danes obiskal Premogovnik Velenje in se srečal z vodstvom. Zagotovil je, da bo država skupaj z rudnikom vzpostavila program pomoči za družine preminulih in pogrešanih.
“Poskrbeli bomo, da družine ne ostanejo same,” je dejal Golob. Rudnik bo otrokom preminulih rudarjev zagotovil štipendije in službe. Vodstvo rudnika je dodalo, da bodo morali po končani preiskavi razmisliti tudi o izboljšanju varnostnih protokolov in preventivnih ukrepov.
Nesreče v Premogovniku Velenje niso redkost
Rudnik ima za seboj dolgo zgodovino nesreč. Leta 2021 je bilo v stebrnem udaru poškodovanih 14 rudarjev, lani pa je v jami prišlo do povečane koncentracije plina, kar je poškodovalo štiri rudarje. Tokratna nesreča pa je po obsegu ena najhujših v zadnjih desetletjih.
Dogodek je znova opozoril na nujnost vzdrževanja in varnostnih izboljšav, saj so življenja rudarjev preveč dragocena, da bi se ponavljale podobne tragedije.