Gre za 49 zaposlenih, ki se pritožujejo nad slabimi delovnimi razmerami, njihov odvetnik pa pravi, da tiste, ki so bili zaradi pandemije covida 19 in zaprtja neaktivni, zdaj pozivajo k vračilu v tem obdobju prejetih plač.
Devetinštirideset zaposlenih v Vatikanskih muzejih je sprožilo delovni spor brez primere zaradi, kot pravijo, nepravičnih in slabih delovnih pogojev, ki bi lahko vodil v tožbo proti administraciji papeža Frančiška, poroča Reuters. Zaposleni, večinoma muzejski delavci, so vatikanskemu guvernerju, organu, ki upravlja državo Vatikan, poslali peticijo in se pritoževali nad “delovnimi razmerami, ki spodkopavajo dostojanstvo in zdravje vsakega delavca”, je povedala odvetnica Laura Sgro, ki zastopa delavce. Pritožbe se nanašajo na dodatne delovne ure, plačane po nižjih stopnjah, in nezadostno podporo pri zdravju in varnosti, je dejal Sgro.
»Zaposleni so se za to potezo odločili šele potem, ko so bile vse njihove zahteve dolga leta neodgovorjene,« je dejala. Sindikati v Vatikanu niso dovoljeni. Tiskovni predstavnik Vatikanskih muzejev ni želel komentirati. Sgro je dodala, da morajo zaradi odsotnosti določb o dopustu v vatikanski delovni zakonodaji delavci, ki so bili med pandemijo covida-19 neaktivni zaradi zaprtja Vatikanskih muzejev, zdaj vrniti plače, izplačane v tem obdobju. “S to potezo želimo biti konstruktivni, upamo, da bo to prava priložnost za splošno revizijo vatikanskih pravil o delu,” je dejala Sgro. Novico o sporu je prvotno objavil “Corriere della Sera”. Vseh 49 zaposlenih, od skupaj 700 zaposlenih v muzejih, je italijanskih državljanov in že vrsto let zaposlenih v Vatikanu.
Eden najbolj obiskanih muzejev na svetu, poleg pariškega Louvra in londonskega Britanskega muzeja, ima Vatikanski muzej neprecenljivo zbirko umetnin, vključno z znamenito Michelangelovo Sikstinsko kapelo. Peticija predstavlja prvi formalni korak v obveznem postopku mirnega reševanja sporov po vatikanski zakonodaji. Če ta postopek ne uspe, se lahko primer predloži vatikanskemu sodišču.