Zdravilo za različna vnetja, vnetje grla, vnetje mehurja, proti kašlju, proti vnetju sluznice, driski, izpiranje dlesni in še marsikaj. In katera rastlina je to??
Žajbelj je ena najstarejših zdravilnih rastlin. Zgodbo o žajblju bomo začeli s starim latinskim pregovorom »Zakaj bi človek umrl, ko mu na vrtu raste žajbelj«. To nam morda najbolje pove o pomenu žajblja in o tem, kako dolgo nazaj je bil poznan in priznan kot izjemno zdravilo za številne bolezni. Znano je, da je Karel Veliki med vsemi zdravilnimi zelišči izpostavil žajbelj. Izdal je celo dekret, s katerim je bilo treba na vseh državnih posestvih gojiti zdravilna zelišča. Izmed okoli sto različnih rastlin je bil na prvem mestu žajbelj.
Žajbelj je zdravilo za različne vnetne procese, vnetje grla, vnetje mehurja, proti kašlju, proti vnetju sluznice, driski, izpiranje dlesni, zmanjšuje izločanje žlez znojnic.
Žajbelj pomaga pri povišani telesni temperaturi, telesnih bolečinah in povišani telesni temperaturi, ki se pojavi pred prehladom.
Žajbljevo žganje:
250 gramov svežih žajbljevih listov (če jih nimate, lahko tudi posušene) namočite v 1,5 litra čistega domačega žganja.
Tako pustimo stati 3 tedne, nato precedimo in dodamo 1,5 kilograma akacijevega medu.
Nalijemo v steklenice in pustimo stati še 3 tedne.
Včasih pretresite in pijte majhno žličko enkrat na dan. Upoštevajte, da je to izjemno zdrav in dober recept za vso družino.
Žajbelj in cimet proti bronhitisu:
Znanstveno dokazano je, da cimet uniči veliko število bakterij, tudi tistih, ki so odporne na antibiotike. Samo ena čajna žlička cimeta uniči kar 99,5 % bakterij v samo treh dneh. Dve žlici sladkorja stopimo in prelijemo s pol litra mleka. Ko zavre, odstavite z ognja in dodajte žličko drobnega žajblja in pol žličke cimeta v prahu. Tako pustimo stati deset minut in precedimo ter pijemo trikrat na dan.
Kdaj ne smemo uporabljati žajblja
Žajblja ne smejo uživati nosečnice, doječe matere in ljudje z epilepsijo.
Neželeni učinki
Čeprav je žajbelj naravno zdravilo, lahko včasih povzroči neželene učinke, kot so:
– slabost;
– bruhanje;
– omotica.
Žajbljevega čaja ne smemo piti več kot dva tedna, ker obstaja možnost, da zaradi prisotnosti tujona pride do toksičnih učinkov. Pred uporabo se vedno prej posvetujte s svojim zdravnikom