Sahara, največja puščava na svetu, je septembra doživela nekaj nepredstavljivega – količina padavin je bila kar 500-krat večja od običajne za ta mesec! Ta nenavadni vremenski pojav, ki traja že več dni, podira vse rekorde in je za klimatologe močan signal, da se v podnebju Zemlje dogajajo velike spremembe.

Sahara desert witnesses first floods in 50 years
A rare deluge of rainfall left blue lagoons of water amid the palm trees and sand dunes of the Sahara desert, nourishing some of its driest regions with more water than they had seen in decades. pic.twitter.com/rqI3oSLHrd
— Ravi Chaturvedi (@Ravi4Bharat) October 12, 2024
Do nedavnega je bilo običajno, da Sahara celo leto ne prejme niti ene kaplje dežja. Zadnji teden pa je na tem sušnem območju deževalo skoraj brez prestanka, kar je šokiralo prebivalce Ain Sefra, alžirskega puščavskega mesta, kjer so med peščenimi sipinami opazili ogromno jezero, ki se je oblikovalo po obilnem deževju.
📸 مشاهد من كوكب #الجزائر 🇩🇿
اللهم اجعل هذا البلد آمناً مطمئناً 🤲🏽 pic.twitter.com/PfcrpAXiqk— 🦅﮼رَاشـــــد | Rashid (@RLehbib) September 6, 2024
Sahara, ki se razteza čez 12 afriških držav in obsega več kot 9 milijonov kvadratnih kilometrov, je bila stoletja vroča in suha. A to območje ni bilo vedno tako – pred približno 6000 leti je bila Sahara zelena pokrajina, prepredena z rekami in jezeri, bogata z bujno vegetacijo in živalmi, kot so nilskimi konji, ki živijo le ob stalnih vodotokih. Takratne podnebne spremembe, povezane z Zemljino orbito, so spremenile ta rajski kraj v puščavo, kakršno poznamo danes.

A znanstveniki menijo, da smo morda zdaj priča še enemu velikemu preobratu. Sahara se skozi zgodovino izmenično spreminja iz sušnega v zeleno območje, in to zaradi premikov paleomonsunskih con in dinamike Zemljinega gibanja, pa tudi zaradi človeških vplivov na podnebje.
Klimatologi že dlje časa opozarjajo, da se Sahara postopoma pomika proti severu zaradi globalnega segrevanja. Po njihovih napovedih se bo južni del Zahodne Sahare preoblikoval v savano – tropski travnik s grmičevjem in drevesi, medtem ko se bo pravi puščavski pas selil na sever, proti mediteranskim obalam Maroka in Španije.
Bo Sahara kmalu znova zelena?