V črnogorskem delu Jadrana je vse več invazivnih vrst, ki škodijo ekosistemu, a so tudi nevarne za ljudi, ribiče ali kopalce. Nobeden od njih ne napada človeka, vendar imajo nekateri toksine v bodicah in bodite previdni pri srečanju z njimi.
Dr. Ilija Ćetković, znanstveni sodelavec Laboratorija za ihtiologijo in morsko ribištvo Inštituta za morsko biologijo iz Kotorja, pravi, da so v zadnjih letih opazili veliko število invazivnih vrst rib in rakov, ki spreminjajo sliko podvodnega sveta in da so vse te vrste zabeležene tudi v vodah drugih jadranskih držav.
Opozarja, da največ invazivnih vrst v Sredozemlje, nato pa v Jadransko morje, zaide skozi Sueški prekop. – Te vrste izvirajo iz Indijskega oceana in Rdečega morja, ta pojav pa se imenuje Lessepsova selitev in je dobil ime po francoskem diplomatu, ki je sodeloval pri gradnji tega prekopa.Nekatere vrste pridejo v Jadran iz drugih virov, kot je balastna voda ladij, ki se izlijejo v Jadran, in izvirajo iz druge regije sveta – pojasnjuje Ćetković, poroča RTCG. Ćetković navaja, da je bila levica, znana tudi kot ognjenica, ki ima strupene bodice, s katerimi se brani pred plenilci, opažena relativno nedavno.– Sama je plenilska vrsta in predstavlja nevarnost za veliko število naravnih prebivalcev Jadrana. V primeru ulova je pri ravnanju s to vrsto treba sprejeti ukrepe za preprečitev pikov – pravi Ćetković.
Kaj storiti, če pridete v stik z njimi
Dodaja, da obstajajo tudi vrste iz družine napihovalk, katerih organi vsebujejo strup tetrodotoksin, človeku nevaren nevrotoksin.Te ribe se ne smejo uporabljati za prehrano ljudi, prav tako se je treba izogibati kakršnemu koli stiku ali predelavi rib, saj lahko pridejo v stik s strupom. Če pridete v stik z ribo levko, je treba mesto vboda čim hitreje iztisniti in nikoli ne postavljati ledu, temveč nekaj vročega, mesto vboda potopiti v vročo vodo, saj je njen strup termolabilen, kar pomeni, da se razgradi. pri približno 70 stopinjah in se tako zmanjša njegov učinek, poudarjajo strokovnjaki.
Ćetković poudarja, da je večina teh vrst na tem območju še razmeroma redkih, najdemo jih sporadično in ni pravil, kje in kdaj jih je mogoče najti. Eden izmed izrazitih invazivnih organizmov v Jadranu je modri rak (Callinectes sapidus), ki ribičem povzroča veliko škodo z uničevanjem njihovega ulova in ribiškega orodja.Poleg rakov in rib so v Jadran dosegli še številni drugi organizmi, med katerimi so najpomembnejše zelene alge iz rodu Caulerpa, t.i.tumor Sredozemlja.