Pred nekaj leti je britanski televizijski kanal Channel 5 predvajal resničnostni šov In Solitary. Med tem se je 5 prostovoljcev strinjalo, da se popolnoma izolirajo od zunanjega sveta v udobni sobi.
Razmere niso bile prav nič zatohle, udeležencem je bilo v 5 dneh poskusa na voljo mehka postelja, ustrezna higienska oprema in dovolj hrane. Pogoj je bil samo en: popolna samota, brez uporabe kakršnih koli sodobnih komunikacijskih sredstev.
Udeleženci so lahko izbrali 3 predmete, ki so jih lahko vzeli s seboj v sobo, kar je lahko karkoli, razen elektronskih naprav. Prvi prostovoljec je obupal in se razjokal le nekaj ur po poskusu.
Cilj organizatorjev je bil jasen: ustvariti so želeli resničnostni šov, ki govori o resničnih človeških čustvih in opozarja družbo na dejstvo, da smo od interneta odvisni 24 ur na dan. Bi sprejeli izziv, da se za nekaj dni popolnoma odpoveste internetu in komunikaciji?
28-letna Sharmayne, ki se izobražuje za pomočnico, je preprosto želela preizkusiti svojo vzdržljivost in moč. Komaj 4 ure po poskusu je planila v jok in pritisnila gumb za paniko. Po njenih besedah ji je bil strašno dolgčas, ker se ni imela s čim zaposliti, nato pa jo je zagrabila panika. Spoznala je, da ne more biti več sama.
Televizijski voditelj George je preživel prvih 24 ur, potem pa je tudi on doživel “živčni zlom”. Poleg umetne osvetlitve prostora je moški izgubil občutek za čas in ni vedel, ali je dan ali noč. V svoji frustraciji se je začel prepirati z žarnico, nato pa se je odločil, da bo opustil poskus, preden bi se mu zmešalo.
Loyd, z internetom odvisni bloger, ki je v tem eksperimentu videl priložnost za soočenje z lastno odvisnostjo, je preživel vseh 5 dni. Vendar pa je zaradi eksperimenta trpel tudi njegov um: začel je govoriti s kamerami in drugimi predmeti.
Sarah, 36-letna mati, se je borila s tesnobo in je bruhala, ko je bila živčna. Organizatorji so razmišljali, da bi poskus opustili, a so se na koncu odločili spoštovati prvotne pogoje projekta in pustili, da se sami odločijo, ali bodo odnehali ali ne. Ženska je sčasoma popolnoma oslabela in je večino preostalega časa do konca poskusa prespala.
Najbolj izviren način za premagovanje osamljenosti je našla blogerka Lucy. V sobo je prinesla flomastre in papir. V 5 dneh poskusa je risala ves čas, ko ni jedla ali spala. V primerjavi z drugimi ni bila prav nič pod stresom, čeprav je priznala, da je bila preizkušnja tudi zanjo kar težka.
In kakšen sklep je bil narejen na podlagi rezultatov poskusa? Organizatorji so zaključek prepustili gledalcem. Problem zasvojenosti z internetom je resnejši, kot si mislimo. Pobeg je mogoče najti v ustvarjanju ali vsaj v pravi strasti.