Po vsej Sloveniji lahko opazimo, da so nekatera drevesa nenavadno rumena, še preden se je začela jesen. Čeprav bi morda pomislili, da gre za posledice poletne vročine ali zgodnjo jesen, pa je resnica drugačna. Razlog za to hitro rumenenje listja je drobna tujerodna invazivna žuželka – hrastova čipkarka.
Hrastova čipkarka, invazivna vrsta, je bila prvič zaznana v Sloveniji leta 2016, v Evropi pa leta 2000. Žuželka je majhna in ima prosojna krila, njen vpliv pa je letos postal zelo viden v gozdovih po vsej državi, še posebej na vzhodu. Hrastova čipkarka sesa rastlinski sok iz listov hrastov, kar povzroči izgubo klorofila, posledično pa rumenenje in zgodnje odpadanje listja.
Največja prizadetost hrastovih dreves je opažena na območjih, kjer je večja gostota hrastov, predvsem na urbanih površinah in ob prometnih poteh, kjer se je žuželka najprej razširila. Zavod za gozdove trenutno spremlja pojav in ocenjuje obseg škode, vendar končne ocene še niso znane. Iz poročil gozdnih območij, kot so Ljubljana, Novo mesto, Brežice, Maribor in druga, prihajajo informacije o močno poškodovanih hrastih.
Čeprav čipkarka vpliva na rumenenje in zgodnje odpadanje listja, za zdaj ni dokazov, da bi znatno vplivala na kvaliteto hrastovega lesa, saj hrasti največji prirast debeline dosežejo v prvi polovici rastne sezone. Vendar se strokovnjaki bojijo, da bi ponavljajoči se napadi čipkarke lahko dolgoročno vplivali na zdravje in rast hrastov.
Ali bo hrast izginil iz slovenskih gozdov? Po mnenju strokovnjakov je to malo verjetno, čeprav čipkarka predstavlja dodatno grožnjo že oslabljenim hrastovim gozdovom, ki so zadnja desetletja podvrženi procesu hiranja. Kako velik bo vpliv čipkarke na prihodnost hrastov, pa še ni popolnoma jasno.