Ameriška astronavta, Barry Wilmore in Sunita Williams, ki ima slovenske korenine, sta junija odletela na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS). Njuna misija je bila sprva načrtovana za le osem dni, a zaradi tehničnih težav s plovilom Starliner ostajata na postaji veliko dlje, kot je bilo predvideno.
Težave z motorjem plovila in uhajanje helija so prisilile Naso k odložitvi njune vrnitve na Zemljo. Kot so sporočili iz Nase, bi se astronavta lahko vrnila šele februarja prihodnje leto. Trenutno se preučujejo različne rešitve, kako ju varno spraviti domov.
Reševanje situacije
Pri Nasi sedaj razmišljajo o možnosti, da bi ju vrnili s plovilom podjetja SpaceX. Odločitev, ali naj nadaljujejo s popravilom Starlinerja ali uporabijo drugo plovilo, naj bi bila sprejeta še ta mesec.
Boeingovo plovilo je ob izstrelitvi iz vesoljskega centra Cape Canaveral imelo vrsto tehničnih težav, zaradi katerih se je uspelo na ISS priključiti šele v drugem poskusu. Težave z motorjem in uhajanjem helija so postavile pod vprašaj njegovo nadaljnjo uporabo za vračanje astronavtov na Zemljo.
Spremembe načrtov
Poleg dvojice astronavtov je na ISS še štiričlanska posadka, imenovana Crew-8. Nasa je načrtovala, da bi posadko sredi avgusta zamenjala s posadko Crew-9, a so morali zaradi zapletov z Wilmorjem in Williamsovo te načrte spremeniti.
Trenutno SpaceX pripravlja načrte, da bi misijo Crew-9, ki je načrtovana za 24. september, izstrelili le z dvema astronavtoma, kar bi omogočilo, da se Wilmore in Williams skupaj z dvema kolegoma vrneta na Zemljo februarja.
Pri Nasi preučujejo tudi možnost, da bi se Wilmore in Williamsova vrnila na krovu Starlinerja, če bodo uspeli odpraviti tehnične težave. V primeru, da okvare ne bodo odpravljene, bi Starliner lahko poslali nazaj na Zemljo brez posadke, kar bi zahtevalo obsežno prilagoditev programske opreme.
VIR: STA