Slovenci se večkrat za prvomajske počitnice odločijo potovati v Bosno. Slovenci, ki so pa nameravali preživeti prvomajske praznike letos v Bosni in Hercegovini (BiH), so se znašli v stanju negotovosti in panike. Družabna omrežja in bosanski mediji poročajo o možnih novih konfliktih, kar je vzbudilo zaskrbljenost pri mnogih, ki so načrtovali potovanje v to regijo. Pojavljajo se govorice, da ZDA in NATO opozarjata na možnost nove vojne v BiH, kar dodatno podžiga strah med potencialnimi obiskovalci.
Uradna stališča in pomirjanje javnosti
Ministrstvo za zunanje zadeve Slovenije pa te govorice zavrača. V uradnem odgovoru poudarjajo, da “nimajo informacij, ki bi nakazovale na kakršno koli izredno stanje v BiH.” Dodajajo, da redno posodabljajo potna opozorila in svetujejo običajno previdnost. Na svoji spletni strani ministrstvo navaja, da ni posebnih varnostnih razlogov, ki bi odsvetovali potovanje v BiH, kljub temu pa opozarjajo na možne sporadične javne proteste, ki lahko povzročijo motnje v prometu, običajno pa potekajo mirno.
Geopolitične napetosti in vpliv tujih sil
Zadnje čase se veliko govori o nemirih na Zahodnem Balkanu, še posebej med Srbijo in Kosovom, ki so se še zaostrile. V BiH prosrbska entiteta Republika Srbska pod vodstvom Milorada Dodika večkrat izraža grožnje o možnosti odcepitve, kar bi lahko privedlo do novih spopadov. Po mnenju analitikov Ivana Stradnerja in Marka Montgomeryja iz Wall Street Journala, Moskva iz ozadja podpihuje napetosti z namenom oslabitve Severnoatlantskega zavezništva in preusmeritve pozornosti od dogajanja v Ukrajini.
Kaj storiti?
Slovenskim državljanom, ki potujejo v BiH, svetujemo, da ostanejo na tekočem z aktualnimi dogodki prek zanesljivih medijev in se izogibajo vsem protestom ter previdno prečkajo migrantske poti. Kljub trenutnim govoram o nestabilnosti, uradna stališča in podatki ne potrjujejo takojšnje nevarnosti, vendar je vedno pametno ravnati previdno in se dobro informirati pred potovanjem v politično napete regije.