Harkov je zdaj stabilen. Ni več nevarnosti, da bi ruske sile z nenadnimi prodori poskušale obkoliti mesto. Pravzaprav nimajo niti možnosti, da bi se mu približali na dvajset kilometrov, kar bi omogočilo topništvu dolgega dosega streljati na središče mesta. Vendar to ne pomeni, da so te cilje povsem opustili.
Predsednik Volodimir Zelenski je v video nagovoru 26. maja trdil, da ruska vojska zbira nove sile v jugozahodnem delu Belgorodske regije, približno 90 kilometrov od ukrajinsko-ruske meje, pripravljajoč se na novo ofenzivo. Zelenski ni mogel povedati, ali se bodo te sile pomaknile proti Harkovu ali vstopile v regijo Sumy. V vsakem primeru bo to še dodatno obremenilo že tako preobremenjene ukrajinske sile.
FOTO: EPA
Zaradi tega je Zelenski ponovno zaprosil za dovoljenje za uporabo zahodnega orožja za napad na cilje v Rusiji. Trenutna prepoved ruskim poveljnikom omogoča varno kopičenje vojakov, orožja, streliva in goriva deset kilometrov od meje, kar je izven dosega ukrajinskega topništva. Ukrajinska vojska sicer lahko napade te cilje, vendar je vsa njihova oprema dobavljena z Zahoda.
ZAHODNI RAZKOL:
Na Zahodu poteka ogorčen politični boj. Predsednik Biden in kancler Scholz trdita, da bi dovoljenje za napad z zahodnim orožjem pomenilo neposredno vpletenost Nata v vojno z Rusijo. Premier Orban se zavzema za “mir” in je zato Madžarska blokirala 6,5 milijarde evrov pomoči Ukrajini iz skladov EU.
Nasproti njim so voditelji baltskih držav in generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg, ki ga je 27. maja podprla parlamentarna skupščina Nata s 200 glasovi za od skupno 274.
Britanski zunanji minister David Cameron je 3. maja v Kijevu izjavil, da sme ukrajinska vojska uporabljati britansko orožje za napad na cilje v Rusiji. Po mnenju Britancev je treba ukrajinski vojski dovoliti uporabo britanskega orožja za napade na cilje v Rusiji, čeprav do sedaj še nobena križarska raketa Storm Shadow ni zadela ničesar v Rusiji.
ŠVEDSKA PODPORA:
Ukrajinski portali, specializirani za vojaška vprašanja, so 26. maja objavili, da je Švedska prva država, ki je uradno dovolila uporabo svojega orožja za uničevanje ciljev v Rusiji. Švedsko ministrstvo za obrambo je izjavilo, da ima Ukrajina pravico do samoobrambe z vojaško akcijo tudi na sovražnem ozemlju, če je to v skladu z vojnimi pravili.
TEŽAVE Z GPS-MOTENJEM:
Rusi so v Ukrajino dostavili veliko število elektronskih sistemov, ki motijo signale GPS. To pomeni, da zahodno “pametno” orožje, ki je odvisno od GPS-a, postane “neumno” in izgubi natančnost.
Ukrajinska vojska je poskušala uporabiti GLSDB za napad na pomembne cilje, vendar so bili ti cilji dobro zaščiteni z elektronskimi protiukrepi, zaradi česar so izstrelki zgrešili. Posledično so Ukrajinci obupali nad GLSDB in začeli uporabljati leteče bombe GBU-39 SDB iz bojnih letal, kar se je izkazalo za učinkovitejše.
IZHODI IZ TEŽAV:
Ukrajinci lahko rešijo problem ruskega motenja GPS na več načinov, vendar nobena rešitev ni preprosta ali poceni. Prva možnost je dobava bolj odpornega orožja z Zahoda. Druga možnost je uničenje sistemov za elektronsko motenje, za kar bi potrebovali več protiradarskih raket, kot so HARM AGM-88.
Motenje signala GPS Rusom ne povzroča težav, saj uporabljajo svoj satelitski sistem GLONASS. Ukrajinci bi morali pridobiti sisteme za motenje GLONASS, kar pa trenutno ni realno pričakovati od Zahoda ali razviti sami.