Survival International, organizacija za človekove pravice, je objavila redke fotografije in posnetke plemena Mashco Piro, domorodne skupnosti, ki živi v pragozdu in se izogiba stiku s civilizacijo. Na fotografijah so vidni domorodci ob obali reke, blizu območij, kjer imajo koncesije za sečnjo lesna podjetja.
FENAMAD, lokalna organizacija za pravice domorodnih ljudstev, poroča, da člani plemena v zadnjih tednih vse pogosteje zapuščajo pragozd v iskanju hrane, verjetno zaradi vse večje prisotnosti sekačev. Domorodci so bili posneti konec junija na obalah reke v regiji Madre de Dios, v jugovzhodnem Peruju, blizu meje z Brazilijo.
Redko zapuščajo pragozd “Te neverjetne fotografije kažejo, da veliko število izoliranih pripadnikov Mashco Piro živi le nekaj kilometrov od območij, kjer bodo sekači začeli delati,” je povedala Caroline Pearce, direktorica Survival Internationala, poroča Reuters.
Več kot 50 pripadnikov plemena je bilo v zadnjih dneh opaženih v bližini vasi naroda Yine. Še ena skupina 17 članov se je pojavila pri bližnji vasi Puerto Nuevo, pravi nevladna organizacija za pravice domorodcev.
Pleme Mashco Piro živi med dvema naravnima rezervatoma v regiji Madre de Dios. Redko zapuščajo pragozd in ne komunicirajo veliko z narodom Yine ali s komerkoli drugim.
“V tem času leta na plažah iščejo želvja jajca, pogosto najdemo njihove sledi v pesku” Več podjetij za sečnjo lesa ima koncesije znotraj območja, kjer prebivajo člani plemena. Podjetje Canales Tahuamanu je zgradilo več kot 200 kilometrov cest za svoje tovornjake.
Perujska vlada je 28. junija poročala, da so lokalni prebivalci videli pripadnike plemena Mashco Piro na reki Las Piedras, 150 kilometrov od mesta Puerto Maldonado, glavnega mesta regije Madre de Dios. Domorodci so bili opaženi tudi preko meje v Braziliji, pravi Rosa Padilha iz Misionarskega sveta domorodnega prebivalstva brazilskih katoliških škofov.
“Bežijo pred sekači na perujski strani. V tem času leta na plažah iščejo želvja jajca, zato pogosto najdemo njihove sledi v pesku. Za seboj puščajo veliko želvjih oklepov. Ti ljudje nimajo miru, saj so vedno na begu,” je povedala Padilha.