Psihiater dr. Richard Wadsworth je pojasnil, da lahko samo nekaj sprememb življenjskega sloga močno vpliva na naše duševno zdravje, ne da bi potrebovali zdravila.
Psihiater je v videu na TikToku delil dve metodi, za kateri trdi, da sta lahko tako učinkoviti pri pozitivnem vplivu na duševno zdravje osebe, da večina njegovih pacientov ne bi več potrebovala zdravniške pomoči. Nobena metoda ne zahteva zdravil in lahko pomaga ljudem z depresijo ali anksioznostjo.
“Če bi naredil ti dve stvari, bi verjetno izgubil 75 % svojih pacientov,” je dejal. Preden je razložil obe metodi, je zdravnik iz Missourija poudaril, da ne delujeta pri stanjih, kot sta bipolarna motnja ali shizofrenija, delujeta pa pri večini depresij in anksioznih motenj. Vendar pa je tudi opozoril, da obstajajo hujši primeri depresije, kjer nič ne deluje in so potrebna zdravila.
Po mnenju dr. Wadswortha je lahko kombinacija redne vadbe in kognitivno-vedenjske terapije zelo učinkovita pri zdravljenju depresije. “Prva stvar je zmerno njihovo fizično zdravje. To bi dosegel z uživanjem beljakovin, kompleksnih ogljikovih hidratov in telesno vadbo. Telesna vadba je pravzaprav pomembnejša od obeh stvari,” je pojasnila zdravnica.
Študije so pokazale, da lahko 30-minutni kardiovaskularni trening na dan, 3- do 5-krat na teden, že prinese odlične rezultate. »Deluje enako ali bolje kot zdravila proti depresiji in deluje dlje kot zdravila proti depresiji. Vadba v skupini je boljša kot vadba sam. Toda samo vadba je veliko boljša kot nič. Mislim, da je to zato, ker ljudje potrebujejo tudi socialne stike, da so srečni, in skupinska vadba jim to zagotavlja,« je povedal specialist.
Koristi redne vadbe za duševno zdravje so bile v preteklih letih obsežno raziskane. Po izsledkih neke raziskave na primer ni bilo bistvene razlike med telesno aktivnostjo in jemanjem antidepresivov pri zdravljenju depresije, kar pomeni, da je bila vadba na tem področju res učinkovita.
Zdravnica se je nato posvetila metodi kognitivno vedenjske terapije, ki pomaga premagovati negativne miselne vzorce. To zdravljenje se osredotoča na spreminjanje samodejnih negativnih misli, ki lahko prispevajo k čustvenim težavam, depresiji in anksioznosti.
Dr. Wadsworth je razkril preprost trik, za katerega pravi, da je lahko zelo učinkovit – pravi, da je pomagal vsem njegovim pacientom. “Ne trdim, da nikoli več ne bodo žalostni ali depresivni, vendar so opazili znatno izboljšanje svojega razpoloženja,” je dejala.
Psihiater je pojasnil, da ima vsak notranji glas, ki govori z njim, pri depresivnih ljudeh pa lahko ta notranji glas postane izjemno negativen in jih nenehno vleče navzdol. “To je tako, kot bi imeli papigo, ki vam sedi na rami in vam nenehno govori, da ste zguba, ki si ne zasluži živeti ali biti srečna,” je pojasnila.
»To papigo je mogoče usposobiti, lahko jo izklopimo iz avtopilota. Pravzaprav ni zelo zapleteno, vendar zahteva doslednost. Vsakič, ko te ta papiga potegne dol, jo moraš popraviti. Svojo papigo moraš trenirati vsak dan, uriti moraš glas v glavi,« je svetoval.
Posnetek je postal izjemno priljubljen na družbenih omrežjih in nanj se je odzvalo veliko ljudi. »Kot izkušen vrtnar lahko potrdim nore učinke vadbe. Poleti nimam psihičnih težav. Pozimi sem čisto iz sebe,« je zapisal eden od komentatorjev, drugi pa so se strinjali, da je bil nasvet psihiatra res koristen.