Prvič so v lobanjo vgradili napravo za obvladovanje epilepsije. Podarili so jo 13 letnemu fantu
FANT s hudo epilepsijo je postal prvi bolnik na svetu, ki je preizkusil novo napravo za nadzor epileptičnih napadov, vstavljeno v njegovo lobanjo, poroča BBC. Nevrostimulator, ki pošilja električne signale globoko v njegove možgane, je zmanjšal dnevne napade Orana Knowlsona za 80 odstotkov. Njegova mati Justine je za BBC povedala, da je srečnejši in da ima “veliko boljšo kakovost življenja”. Operacija je bila izvedena oktobra kot del preskušanja v bolnišnici Great Ormond Street v Londonu, ko je bil Oran star 12 let. Oran iz Somerseta ima Lennox-Gastautov sindrom, obliko epilepsije, odporne na standardno zdravljenje, ki se je razvila pri starosti treh let.
“Epilepsija mu je ukradla celotno otroštvo”
Od takrat je imel vsak dan od dvajset do nekaj sto napadov. Oranova mama je pred operacijo razložila, kako je epilepsija prevladovala v dečkovem življenju: “Ukradla mu je celotno otroštvo.” Povedala je, da je imel vrsto različnih napadov, vključno s tistimi, ko je padel na tla, se močno tresel in izgubil zavest. Rekla je, da je občasno prenehal dihati in je potreboval takojšnjo oživljanje. Oran ima avtizem in ADHD, vendar Justine pravi, da je njegova epilepsija daleč največja ovira: “Imela sem precej bistrega triletnika in v nekaj mesecih po začetku krčev se je njegovo stanje poslabšalo in izgubili veliko spretnosti,” je rekla.
Operacija je trajala osem ur.
Oran je vključen v projekt CADET – vrsto poskusov, ki ocenjujejo varnost in učinkovitost globoke možganske stimulacije pri hudi epilepsiji. Partnerstvo vključuje bolnišnico Great Ormond Street, University College London, King’s College Hospital in Univerzo v Oxfordu. Epileptične napade sprožijo nenormalni izbruhi električne aktivnosti v možganih. Namen naprave, ki oddaja stalen impulz toka, je blokiranje ali prekinitev nenormalnih signalov. Operacijo, ki je trajala približno osem ur, so izvedli oktobra 2023.