Raziskovalce društva Morigenos in širšo javnost je pretresla novica, da je poginuli delfin, najden pred Strunjanom konec junija, umrl zaradi strelne rane. Obdukcija, ki so jo opravili na Nacionalnem veterinarskem inštitutu Veterinarske fakultete v Ljubljani, je pokazala, da je delfina nekdo ustrelil, kar je prvi zabeležen primer takšnega dogodka v sodobni zgodovini Slovenije.
Spomnimo, raziskovalci Morigenosa so konec junija med rednim raziskovanjem našli truplo velike pliskavke (Tursiops truncatus), vrste delfinov, ki je stalno prisotna v severnem Jadranu in s tem tudi v slovenskem morju. Truplo je bilo že precej razpadlo, zato ni bilo mogoče ugotoviti, ali je šlo za enega izmed delfinov, ki jih društvo spremlja.
Krista Lokar, raziskovalka pri društvu Morigenos, ki je delfina tudi prva opazila, je dejala, da so že pri prvem pregledu opazili poškodbe na koži, vendar zaradi stanja trupla niso mogli takoj potrditi, ali so te nastale pred smrtjo ali po njej. Zato so počakali na rezultate obdukcije, ki je potrdila, da je bila žival ustreljena.
Dr. Tilen Genov, predsednik društva Morigenos, je ob tem izpostavil, da gre za prvi znani primer ustrelitve delfina v slovenskih vodah, medtem ko so kolegi na Hrvaškem že zabeležili več takšnih primerov.
Dr. Tomislav Paller, ki je vodil obdukcijo, je pojasnil, da je bil delfin ustreljen v levi predel prsnega koša, pri čemer je izstrelek prebil levo prsno steno, obe pljučni krili in izstopil skozi desno prsno steno. Poškodba pljuč je najverjetneje povzročila motnje v dihanju, kar je privedlo do pogina živali.
Trenutno ni znano, s kakšnim strelnim orožjem je bil delfin ustreljen. Na mestu strelne rane so našli delce izstrelka, ki jih bodo analizirali v okviru balistične preiskave, da bi razjasnili okoliščine dogodka. Zaradi razpadlosti trupla ni mogoče določiti točne lokacije, kjer je bila žival ustreljena. Glede na to, da si Tržaški zaliv delijo Slovenija, Italija in Hrvaška, je možno, da je do kaznivega dejanja prišlo izven slovenskih meja.
V društvu Morigenos opozarjajo na pomembno vlogo, ki jo imajo delfini in drugi veliki morski plenilci pri ohranjanju ravnovesja v morskih ekosistemih. Njihovo varstvo je ključnega pomena za dolgoročno ohranitev zdravega morja, kar je nenazadnje pomembno tudi za ljudi. S primerom se zdaj ukvarjajo pristojne institucije, ki bodo poskušale najti odgovornega za ta tragičen dogodek.