Rimokatoliška Cerkev je danes vstopila v novo poglavje zgodovine. Sveti sedež je po kratkem, a odločnem konklavu dobil novega papeža – prvič prihaja iz Združenih držav Amerike. Kardinal Robert Francis Prevost, doma iz Chicaga, je bil po dveh dneh zasedanj izvoljen za papeža Leona XIV. Njegova izvolitev ni bila povsem nepričakovana, a presenetila je hitrost in izjemna enotnost kardinalov.
Kdo je novi voditelj Cerkve?
Leon XIV., rojen 4. septembra 1955, je globoko zaznamovan z misijonskim delom – več kot desetletje je služil med revnimi v Peruju. Tam je vodil semenišča, izobraževal, skrbel za uboge in oznanjal evangelij v duhu skromnosti in bližine ljudem. Njegova akademska podlaga iz reda svetega Avguština priča o predanosti redovniškemu življenju, disciplini in duhovni poglobljenosti.
Nadaljevalec Frančiškove poti
Papež Frančišek mu je še kot kardinalu zaupal pomembno odgovornost – vodenje dikasterija za škofe. Prevost je postal njegov zaupnik in izvajalec reform, z močno zavzetostjo za marginalizirane, okolje in kulturo dialoga. Po duhu in usmeritvi velja za Frančiškovega nadaljevalca – a z ameriško odločnostjo in pastoralno izkušnjo Latinske Amerike.
Presenetljivo soglasna odločitev
Zgolj štiri glasovanja so bila potrebna, da so se kardinali skoraj soglasno odločili. Vatikan to razume kot simbol edinosti – znamenje, da si Cerkev želi kontinuitete, a tudi svežine. Novi papež je bil sprejet z velikim navdušenjem.
Pomen novega pontifikata
Leon XIV. prihaja iz države, ki pooseblja moč, kapital in vpliv – toda njegovo srce je ostalo med preprostimi ljudmi. Ali bo zdaj povezal duha Latinske Amerike z odgovornostjo Zahoda? Bo Cerkev postala še glasnejša zagovornica resnice in morale v svetu, kjer je greh vse bolj normaliziran?
Na Trgu sv. Petra se je množica razveselila, ko se je papež Leon XIV. prvič pojavil na balkonu in izrekel svoj blagoslov Urbi et Orbi. Njegove prve besede so bile preproste, a globoke:
»Ne bojte se prihodnosti, skupaj jo bomo ustvarili.«