Od včeraj naprej je odraslim v Nemčiji dovoljeno zakonito kajenje, gojenje in posedovanje konoplje pod določenimi pogoji. Pred Brandenburškimi vrati se je zbralo več sto ljudi, ki so proslavljali te nove svoboščine, kljub temu pa kritike zakona še vedno niso potihnile.
Pravosodni minister Marco Buschmann je izjavil, da bo delna legalizacija konoplje srednjeročno zmanjšala obremenitev pravosodja in policije. “Sprememba zakona bo sprva povečala delovno obremenitev, vendar bosta dolgoročno policija in sodstvo razbremenjeni,” je povedal za uredništvo Nemčije (RND), dodajajoč, da bo to omogočilo boljše usmerjanje v pregon resnejših zločinov.
Sedaj je dovoljeno kajenje marihuane ali hašiša. Polnoletni lahko doma hranijo do 50 gramov konoplje, zunaj pa nosijo največ 25 gramov. Določena območja so določena za kajenje, medtem ko je to prepovedano na igriščih in v bližini otroških in mladinskih objektov.
Burkhard Blienert, komisar zvezne vlade za droge in zasvojenost, je po delni legalizaciji pozval koalicijo k izvajanju modelnih testov za komercialno trgovino konoplje. “Prvi korak prinaša izboljšave za redne uporabnike. Zdaj pa je ključno, da se stvari zaokrožijo z odločitvijo za modelne projekte,” je izjavil za RND.
Praznovanje delne legalizacije je potekalo pred Brandenburškimi vrati v Berlinu, kjer so se v vzdušju zbrali ljudje, plesali ob reggae glasbi in ob polnoči prižigali vžigalnike, kmalu zatem pa se je po trgu razširil močan vonj po konoplji. Tudi v drugih nemških krajih so aktivisti na velikonočni ponedeljek organizirali dogodke, kjer so ljudje skupaj kadili travo in sodelovali v razpravah in demonstracijah.
Vendar CDU in CSU ostajata kritični do delne legalizacije, pri čemer Tino Sorge, tiskovni predstavnik poslanske skupine Unije za zdravstveno politiko, opozarja na “zgodovinski dan”, ki bo “zapisan kot dan, ko je semafor sprožil brezprimeren program gospodarske spodbude črnega trga”. Po njegovem mnenju bo v prihodnjih tednih trg preplavila “nezakonita konoplja iz starih zalog”, kar predstavlja tveganje za notranjo varnost.
Bavarski premier Markus Söder je izjavil, da nemški zakon o konoplji škoduje in ogroža zdravje prebivalcev, ter obljubil, da bodo zakon na Bavarskem uporabljali zelo restriktivno, s ciljem otežiti življenje tistim, ki konopljo uživajo.