Gavin Schmidt, klimatolog pri ameriški vesoljski agenciji NASA, je izrazil zaskrbljenost glede nenadnega in nepričakovanega segrevanja planeta, ki je leta 2023 preseglo vse dosedanje zabeležene temperature. V povprečju se je planet lani segrel za približno 0,2 stopinje Celzija več, kot so napovedali klimatski modeli, kar predstavlja resno težavo.
Po Schmidtovih besedah je leto 2023 klimatologe postavilo pred še nevidene izzive: “Nobeno leto doslej ni bolj zmedlo podnebnih znanstvenikov,” je povedal in dodal, da so temperature kopnega in morja v zadnjih devetih mesecih za do 0,2 stopinji Celzija presegle prejšnje temperaturne rekorde.
Schmidt nadalje pojasnjuje, da kljub pričakovanjem o segrevanju zaradi naraščajočih emisij toplogrednih plinov, trenutna vročina močno presega predvidene vrednosti, temelječe na statističnih podnebnih modelih. Znanstveniki so preizkusili različne teorije za pojasnitev te anomalije, vendar nobena od njih doslej ni ponudila zadovoljivega odgovora.
Ena od teorij o vzrokih za nenadno segrevanje vključuje možne vplive izbruha vulkana Hunga Tonga-Hunga Ha’apai in povečanje sončne aktivnosti, vendar Schmidt opozarja, da ti dejavniki ne morejo v celoti pojasniti opazovanih temperaturnih sprememb. Dodatno se omenja tudi učinek novih predpisov v ladijski industriji, ki zmanjšujejo emisije žvepla in s tem potencialno vplivajo na podnebje.
“Če se razmere ne umirijo, nas čakajo težave,” je opozoril Schmidt, ki meni, da bi lahko trajne temperaturne spremembe nakazovale na hitrejše in globlje spremembe v delovanju podnebnega sistema, kot so pričakovali znanstveniki. To bi lahko imelo resne posledice za zanesljivost sezonskih napovedi v prihodnosti, vključno s predvidenimi sušami in padavinami.