Zdaj je tudi uradno – letošnje poletje je bilo najbolj vroče v zgodovini meritev, s čimer je premagalo prejšnjega rekorderja iz leta 2003. Kljub temu, da so temperature za malo presegle stare vrednosti, so letošnji junij, julij in avgust postavili nove rekorde. To je v močni kontrast s preteklimi desetletji, kot so bila na primer poletja v 70. in 80. letih, ko vročinskih valov vremenoslovci sploh niso zabeležili.
Vročina in poletje pa se zdaj poslavljata. Temperature naj bi se v prihodnjem tednu znižale za približno 10 stopinj, kar prinaša olajšanje po izjemno vročem poletju.
Kot pojasnjuje Brane Gregorčič iz ARSO, je bila prva polovica junija razmeroma mokra in brez vročine, nato pa sta julij in avgust postregla z rekordno vročino. Kljub temu nismo zabeležili absolutnih temperaturnih rekordov, a sta bila oba meseca izjemno vroča. Dva izrazita vročinska vala, eden v juliju in eden v avgustu, sta prinesla zelo topla jutra in tropske noči, kar je jasen pokazatelj naraščajočih temperatur zadnjih 40 let.
Klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj dodaja, da so se ekstremi začeli pojavljati pogosteje. Leto 2003, ki je veljalo za izjemno vroče in so menili, da se bo ponovilo le enkrat na 500 let, je zdaj le oddaljen spomin, saj so se vroča poletja že pojavila večkrat v zadnjih 20 letih. Kot pravi, se verjetnost za ekstremne vročinske valove povečuje.
Klimatske spremembe so močno vplivale na hitrejše cvetenje spomladi in zgodnejše zorenje pridelkov poleti, kar pa ni nujno dobro za kmetijstvo. Kljub temu, da poletja postajajo vse bolj ekstremna, pa bomo letos o tem vročem obdobju verjetno že kmalu prenehali govoriti, saj se temperature prihodnji teden pričakujejo okoli 20 stopinj.