V Ljubljanskem kliničnem centru trenutno zdravijo mlado žensko, ki je po nesrečnem poskusu izboljšanja svojega videza s samostojnim injiciranjem dermalnega polnila izgubila vid na enem očesu. Ženska si je polnilo kupila preko spleta in ga vbrizgala sama pred ogledalom, kar je privedlo do neposrednega vbrizganja v žilo, kar je povzročilo resne zaplete.
Hitra intervencija je ključna
Po poročanju oddaje 24 ur je ženska izgubila vid na enem očesu in zdravniško pomoč poiskala šele naslednji dan. “S tem pride do zapore žile, ki prehranjuje en del obraza, lahko pride tako daleč, da pride tudi do arterije, ki prehranjuje oko,” je pojasnila Katarina Vujkovac Mahmutović, specialistka s kliničnega oddelka za plastično, rekonstrukcijsko in estetsko kirurgijo na UKC Ljubljana. Zdravniki imajo zelo omejen čas, približno uro do uro in pol, da snov raztopijo, a kljub temu pogosto vid ni mogoče povrniti v celoti.
Tveganja in neinformiranost
Vujkovac Mahmutovićeva je izpostavila tudi širši problem dostopnosti estetskih polnil preko interneta, ki so na voljo z nekaj preprostimi kliki. “Veliko teh pacientk sploh ne ve, kakšen material sploh injicirajo,” je dodala in poudarila, da nekatera polnila, kot so biopolimer ali silikon, niso razgradljiva in jih je mogoče odstraniti le s kirurškim posegom. To povečuje tveganje za trajne poškodbe in zaplete.
Poziv k previdnosti
Ta tragični dogodek je močan opomnik o nevarnostih samostojnih posegov na področju estetike. Strokovnjaki opozarjajo na pomembnost konsultacije z usposobljenimi medicinskimi strokovnjaki pred kakršnimi koli posegi, ki vplivajo na telo in zdravje. Samostojni posegi lahko vodijo do resnih zdravstvenih zapletov, kot je primer izgube vida pri omenjeni mladi ženski.