Evropska komisija bo kmalu predlagala uvedbo carin na poceni izdelke, ki jih prodajajo priljubljene spletne trgovine, kot so Temu, Shein in AliExpress.
Temu je relativno nova spletna trgovina, ki je hitro pridobila priljubljenost po vsem svetu, predvsem zaradi nizkih cen. Kljub temu je bila deležna kritik zaradi nizke kakovosti izdelkov in obtožb o vohunjenju za uporabniki.
Evropska komisija načrtuje uvedbo carin na vse nakupe izven EU, vključno z manjšimi naročili do 150 evrov. Trenutno paketi, kupljeni v državah izven EU, ne gredo skozi carinske postopke, če njihova vrednost ne presega 150 evrov. Samo v letu 2023 je v Evropsko unijo prišlo več kot dve milijardi takšnih paketov.
Predlog za spremembo zakonodaje, ki ureja carinske postopke v EU, naj bi bil podan še ta mesec. Namen spremembe je boj proti poplavi poceni izdelkov, ki ustvarjajo nelojalno konkurenco in predstavljajo tveganje za kupce. Temu in Shein sta bila nedavno tarča obtožb zaradi nevarnih izdelkov, kot so igrače in obutev, ki predstavljajo resno nevarnost za otroke.
Temu se v ZDA sooča z obtožbami o vohunjenju za uporabniki. Tožbo je vložil generalni tožilec v ameriški zvezni državi Arkansas. Podjetje PDD Holdings Inc., lastnik Temuja, naj bi s svojo aplikacijo na skrivaj dostopalo do vsebine uporabniških naprav.
Evropska komisija je že maja lani razmišljala o ukinitvi 150-evrskega praga za naročila iz spletnih trgovin zunaj EU. Shein in AliExpress podpirata spremembe carinskih predpisov, medtem ko se Temu še ni odzval na napovedi.
Foto: Shutterstock