Po poročilu preiskovalne komisije ZN-a so izraelske sile v zadnjem letu izvajale načrtno uničevanje zdravstvenega sistema Gaze. Britanski kirurg Nizam Mamode, ki je septembra prostovoljno deloval v bolnišnici Naser v Han Junisu, je za MMC podal bolečo sliko uničenih bolnišnic, pomanjkanja osnovnih sanitetnih sredstev in bolečih prizorov težkih poškodb.
Poročilo ZN-a: Namerno uničenje zdravstvenih ustanov
Združeni narodi so 30. oktobra predstavili poročilo o napadih na zdravstvene ustanove v Gazi, ki obravnava obdobje med lanskim oktobrom in avgustom letos. Komisija je pod vodstvom Navi Pillay, nekdanje visoke komisarke ZN-a za človekove pravice, ugotovila, da je izraelska vojska izvajala načrtne napade na bolnišnice, zdravstveno osebje in konvoje, kar predstavlja vojne zločine.
Razmere na terenu: Hude poškodbe, pomanjkanje opreme in osebja
“V bolnišnicah v Gazi so razmere katastrofalne,” pravi kirurg Mamode. “Delali smo brez osnovnih potrebščin, kot so sterilne rokavice, gaza, kirurške halje. Večinoma oskrbujemo bolnike na hodnikih, na balkonih, izpostavljene prahu in dežju.”
Na severu Gaze delujejo le še tri bolnišnice, tudi te le delno. Direktor bolnišnice Kamal Advan je opozoril, da so izraelski napadi prizadeli tudi otroški oddelek in rezervoarje vode, hkrati pa onemogočajo prihod humanitarnih konvojev. Minister za zdravje Gaze je mednarodne organizacije pozval k nujni pomoči.
Ciljanje otrok in žensk: “Najhujše so bile poškodbe glave”
Mamode pripoveduje o nepopisni bolečini in strahu, s katerima se soočajo družine v Gazi. Mnogi primeri poškodb vključujejo odtrgane ude, poškodbe prsnega koša in trebuha, a najbolj pretresljivo je ciljanje otrok z ostrostrelci.
“Najhujši so bili primeri strelov v glave otrok,” pravi Mamode. “Streli so bili natančni, žrtve niso imele drugih poškodb, kar nakazuje na namerno ciljanje. Te prizore je težko opisati.”
Podobna pričevanja so podali tudi ameriški zdravniki, ki so julija predsedniku ZDA Joeju Bidnu poslali odprto pismo, v katerem zahtevajo ukrepanje.
Uničene možnosti zdravljenja
Izraelski napadi so prizadeli tudi edino onkološko bolnišnico v Gazi, zaradi česar več kot 10.000 bolnikov z rakom ostaja brez potrebnega zdravljenja. Pomanjkanje zdravil, kot so inzulin, in razpad sistema za podporo kroničnim bolnikom pomenijo “skrito ceno vojne,” pravi Mamode.
“Zdravljenje bolezni, ki bi bile sicer ozdravljive, postaja nemogoče. Zaradi pomanjkanja ustrezne oskrbe sem moral opraviti več amputacij,” je pojasnil Mamode.
Mednarodne organizacije pozivajo k ukrepanju
Human Rights Watch in druge organizacije za zaščito človekovih pravic pozivajo zaveznike Izraela, naj prenehajo z dobavo orožja, ki se uporablja za napade na zdravstvene ustanove in civiliste.
Od 7. oktobra lani so izraelske sile po podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje v Gazi ubile več kot 43.000 ljudi, od tega najmanj 16.765 otrok. Na Zahodnem bregu je bilo ubitih še 767 ljudi, od tega 166 otrok, medtem ko je v Libanonu življenje izgubilo skoraj 3.000 ljudi, med njimi najmanj 772 žensk in otrok.
Poziv k humanitarnim korakom
Preiskovalna komisija ZN-a je Izrael obtožila kolektivnega kaznovanja Palestincev v Gazi, saj so blokade močno omejile dobavo nujno potrebne pomoči. Izpostavili so tudi, da tovrstno uničenje zdravstvene infrastrukture pomeni hud udarec za osnovne človekove pravice v Gazi.
Trpljenje prebivalcev Gaze in obupan klic zdravnikov za pomoč odmevajo po vsem svetu.