Zima je čas, ko se naše telo sooča z večjim številom virusov in bakterij, zato je priporočljivo, da upoštevate teh 5 nasvetov za boljši imunski sistem.
Zima je čas, ko se naše telo sooča z večjim številom virusov in bakterij, ki lahko povzročijo prehlade, gripo in druge okužbe. Da bi se temu izognili, je pomembno, da skrbimo za naš imunski sistem, ki je naša naravna obramba pred boleznimi. V tem članku vam bomo predstavili nekaj nasvetov, kako dvigniti imunski sistem v zimskem času in ostati zdravi.
1. Uživajte dovolj vitamina C. Vitamin C je eden najpomembnejših vitaminov za imunski sistem, saj spodbuja nastajanje belih krvničk, ki se borijo proti okužbam. Vitamin C najdemo v svežem sadju in zelenjavi, kot so pomaranče, limone, grenivke, kivi, paprika, brokoli in ohrovt. Priporočljivo je uživati vsaj 75 mg vitamina C na dan za ženske in 90 mg za moške.
2. Poskrbite za dovolj spanja. Spanje je ključno za regeneracijo telesa in uma, saj med spanjem poteka obnova celic in tkiv ter izločanje toksinov. Pomanjkanje spanja lahko oslabi imunski sistem in nas naredi bolj dovzetne za bolezni. Zato je priporočljivo spati vsaj 7 do 8 ur na noč in se izogibati stresu in kofeinu pred spanjem.
3. Gibajte se redno. Telesna aktivnost je koristna za imunski sistem, saj izboljšuje prekrvavitev, krepi mišice in kosti ter zmanjšuje vnetja. Gibanje tudi dviguje razpoloženje in zmanjšuje stres, ki je eden glavnih sovražnikov imunskega sistema. Ni treba, da se ukvarjate z intenzivnim športom, dovolj je že pol ure hoje, kolesarjenja ali plavanja na dan.
4. Jejte uravnoteženo prehrano. Prehrana ima velik vpliv na naše zdravje in imunski sistem. Zato je pomembno, da uživamo raznoliko hrano, bogato z beljakovinami, vlakninami, maščobnimi kislinami omega-3, antioksidanti in probiotiki. Izogibajte se preveč sladki, mastni in predelani hrani, ki lahko povzroči vnetja in slabi imunski sistem.
5. Ostanite hidrirani. Voda je bistvena za naše telo, saj sodeluje pri številnih procesih, kot so prenos hranil in kisika po telesu, odstranjevanje odpadnih snovi in uravnavanje telesne temperature. Dehidracija lahko povzroči utrujenost, glavobol, zaprtje in oslabljen imunski sistem. Zato je priporočljivo piti vsaj 8 kozarcev vode na dan in se izogibati alkoholu in sladkim pijačam.