Število žrtev napada v New Orleansu se je povzpelo na 15, potem ko je 42-letni Shamsuda-Din Jabbar, vojaški veteran, z avtomobilom zapeljal v množico in nato streljal na policiste. Policija je v njegovem vozilu našla zastavo skrajne skupine Islamska država (IS) in dve doma narejeni bombi. Napad, ki ga oblasti obravnavajo kot teroristično dejanje, preiskujejo z domnevo, da Jabbar ni deloval sam.
Identiteta in motiv napadalca
Napadalec je bil identificiran kot ameriški državljan iz Teksasa, ki je bil ubit med streljanjem s policijo. Preiskovalci so osredotočeni na njegove morebitne povezave z drugimi posamezniki ali skupinami, saj obstaja sum, da je bil del širše mreže. Prisotnost zastave Islamske države in eksplozivnih naprav v vozilu napadalca je okrepila domneve o ideološkem ozadju napada.
Kritika medijskega poročanja
Dogodek je izzval odzive tudi v Sloveniji. Prvak SNS, Zmago Jelinčič Plemeniti, je kritiziral slovenske medije zaradi neporočanja o napadalčevem ozadju. Dejal je: “Medtem ko tuji mediji že nekaj ur poročajo o tem, kdo je bil napadalec, naši mediji nič o tem. Seveda ne, ker se ne sme govoriti o tem, da je islamist izvedel teroristični napad.”
Medtem ko tuji mediji že nekaj ur poročajo o tem, kdo je bil napadalec, ki je danes v New Orleansu zapeljal v množico in potem streljal na policiste, na vozilu pa imel izobešeno zastavo islamskega kalifata ISIS, naši mediji nič o tem. Seveda ne, ker se ne sme govoriti o tem, da… pic.twitter.com/ZtKamjfxfI
— Zmago J. Plemeniti (@ZmagoPlemeniti) January 1, 2025
Teroristični napad z odmevom
Napad v New Orleansu je eden izmed zadnjih v seriji dogodkov, ki opozarjajo na stalno grožnjo ekstremizma. Oblasti si prizadevajo za hitro razkritje vseh podrobnosti, da bi preprečili nadaljnje napade in zagotovile varnost prebivalcem.