Vladni pilotni program je preveril sveže proizvode, prodane v Združenem kraljestvu, od katerih so bili nekateri uvoženi iz tujine, in ugotovil, da več sadja in zelenjave vsebuje zelo škodljive kemikalije.
Na vrhu seznama so bile jagode, saj je 95 odstotkov nadzorovane količine vsebovalo PFAS. Perfluorirane in polifluorirane alkilne snovi (PFAS) so široko uporabljena skupina umetnih kemikalij, ki se sčasoma kopičijo v človeškem telesu in okolju. Imenujejo se tudi “večne kemikalije”, ker se ne razgradijo in ostanejo v telesu in okolju. Kemikalije PFAS se uporabljajo tudi v pesticidih in gospodinjskih izdelkih, kot so nelepljive ponve, oblačila, kozmetika, embalaža hrane in gasilska pena, poroča Daily Mail.
Te kemikalije so povezane z resnimi zdravstvenimi težavami, vključno z rakom, visokim holesterolom, zmanjšanim delovanjem ledvic, boleznimi ščitnice, nizko rodnostjo, oslabljenim imunskim sistemom in nizko porodno težo pri dojenčkih. Poleg jagod so živila, ki vsebujejo toksine, vključevala grozdje (61%), češnje (56%), špinačo (42%), paradižnik (38%) in breskve (38%).
Vendar so takšne snovi v manjših deležih našli tudi v drugih običajnih proizvodih, kot je 2 odstotka testiranega krompirja in jabolk.
“Glede na vse več dokazov, ki povezujejo PFAS z resnimi boleznimi, kot je rak, je globoko zaskrbljujoče, da britanski potrošniki nimajo druge izbire, kot da vzamejo te kemikalije, od katerih lahko nekatere ostanejo v njihovem telesu dolgo časa,” je dejal Nick Mole iz Pesticide Action Network UK (PAN UK).
Ker je nekaj plastične embalaže za živila onesnažena s PFAS in so PFAS prisotne v pitni vodi in tleh v Združenem kraljestvu in drugih državah, se strokovnjaki strinjajo, da bi bilo treba njihovo uporabo v živilski industriji čim prej prepovedati. Majhne količine veljajo za varne, čeprav je študija Univerze v Novem Južnem Walesu pokazala, da 69 odstotkov svetovnih vzorcev podzemne vode presega varne meje.
V Združenem kraljestvu se trenutno uporablja 25 pesticidov, ki vsebujejo PFAS, od katerih jih je šest razvrščenih kot zelo nevarnih. PAN UK poziva vlado, naj jih prepove, in podpira kmete pri iskanju varnejših alternativ.
Lani je Svetovna zdravstvena organizacija PFOA, vrsto PFAS, uvrstila med rakotvorne snovi prve kategorije. Posebej zaskrbljujoča je izpostavljenost otrok toksinom, saj je povezana z razvojnimi zamudami, vedenjskimi spremembami in pospešeno puberteto. “PFAS je skupina popolnoma antropogenih kemikalij, ki pred stoletjem niso obstajale na planetu in so zdaj onesnažile vsak kotiček sveta,” je dejal dr. Shubhi Sharma iz CHEM Trusta.
“Najmanj, kar lahko storimo, je, da ne povečamo tega strupenega bremena s prepovedjo uporabe PFAS,” je dodal.