V noči s ponedeljka, 12. avgusta, na torek, 13. avgusta, bomo priča enemu najlepših naravnih spektaklov – meteorskemu roju Perzeidov, ki bo dosegel svoj vsakoletni vrh. Perzeidi so znani po svoji stabilnosti in predvidljivosti, kar pomeni, da nas tudi letos ne bodo razočarali. Poleg tega se pojavijo avgusta, ko so noči prijetno tople in idealne za opazovanje nočnega neba.
Meteorski dež je nebesni pojav, pri katerem na nebu vidimo večje število zvezdnih utrinkov, ki navidezno izvirajo iz ene točke. To se zgodi, ko Zemljina orbita prečka pas delcev, ki jih za seboj puščajo kometi. Ko ti delci vstopijo v Zemljino atmosfero, zažarijo in ustvarijo čarobne sledi na nočnem nebu. Meteorski roj Perzeidov izvira iz kometa Swift-Tuttle, ki nas že približno dva tisoč let razveseljuje s temi utrinki.
Najboljši čas za opazovanje bo okoli 22. ure, ko bo Luna, ki je ta večer v prvi četrti, še vidna, a bo kmalu zatem, okoli 23. ure, zašla za obzorje. To pomeni, da bo večji del noči idealen za opazovanje meteorskega dežja in drugih zanimivosti na nočnem nebu. Pomembno je, da za opazovanje najdete temen prostor, saj mestna razsvetljava močno ovira opazovanje. Prav tako si vzemite dovolj časa, saj se oči na temo prilagajajo približno 20 minut.
Poleg Perzeidov boste to noč lahko opazovali tudi planete Mars, Jupiter, Saturn, Uran in Neptun. Poleti je videno tudi središče naše Galaksije, ki ponuja številne objekte globokega vesolja, zaradi česar bo opazovanje še toliko bolj zanimivo.
Pomembni dogodki v noči z 12. na 13. avgust:
- Zahod Sonca: 20.11
- Začetek noči: 22.13
- Zahod Lune: 23.01
- Vzhod Saturna: 21.15
- Vzhod Neptuna: 21.33
- Vzhod Urana: 23.35
- Vzhod Marsa: 00.41
- Vzhod Jupitra: 00.46
- Konec noči: 03.51
- Vzhod Sonca: 05.53
Na zelo temnih lokacijah bo mogoče v zenitu videti tudi do 100 zvezdnih utrinkov na uro. Čeprav so Perzeidi vidni tudi nekaj tednov pred in po vrhuncu, je ravno ta noč najugodnejša za opazovanje največjega števila utrinkov. Pripravite se na nepozabno izkušnjo pod zvezdnatim nebom!