Danes se spominjamo svetega Avguština, enega najvplivnejših cerkvenih očetov in učiteljev.
Avguštin se je rodil leta 354 v mestu Tagaste v današnji Alžirji. Njegova mati Monika je bila pobožna kristjanka, medtem ko je bil oče Patricij pogan. Imel je še enega brata in sestro. Že pri enajstih letih so ga poslali v šolo, kjer se je učil latinske klasike. Sam Avguštin je v svojih spisih zapisal, da je bil kot deček nagnjen k grehu in užival v njem.
Pri sedemnajstih letih je odšel na nadaljnje študije v Kartagino, kjer je padel v slabo družbo in se vdal različnim telesnim pregreham. Kljub temu se je tam navdušil nad filozofijo, a je na materino grozo postal privrženec “new age” religije. V tem obdobju je dobil tudi nezakonskega sina, ki ga je poimenoval Adeodatus. Čeprav je bil briljanten študent, nikoli ni obvladal grškega jezika, medtem ko se je v latinščini odlično izkazal.
Po vrnitvi v rodni kraj je nekaj časa poučeval gramatiko, nato pa se preselil v Kartagino, kjer je vodil šolo retorike. Sledila je pot v Rim, kjer ni bil deležen toplega sprejema, zato se je preselil v Milano. Tam je, pri tridesetih letih, končno sprejel krščanstvo pod vplivom svetega Ambroza, ki je postal njegov duhovni vodnik. Prav v Milanu ga je našla tudi mati, ki ga je spodbudila, da se odpove ljubici in sklene pošten zakon.
O svojem spreobrnjenju je kasneje napisal znamenite “Izpovedi”, klasično delo krščanske duhovnosti. Potem ko je iz rok svetega Ambroža prejel krst, se je Avguštin odpravil nazaj v Afriko. Na poti sta mu umrla mati in sin. Ko se je vrnil domov, je prodal vse svoje premoženje in denar razdelil med revne. Zadržal je le rojstno hišo, ki jo je spremenil v nekakšen samostan zase in svoje sledilce. V Hiponu je bil posvečen v duhovnika in postal znameniti pridigar ter odločen nasprotnik manihejstva (današnji new age).
Kmalu je postal škof v Hiponu in to službo opravljal vse do smrti leta 430. V tem času je napisal tudi svoje najpomembnejše delo “O Božji državi oziroma Božje mesto”. Tudi kot škof je živel meniško življenje. Kanoniziran je bil z ljudskim aklamacijam, papež Bonifacij VIII. pa ga je razglasil za cerkvenega učitelja. Avguštin je zaščitnik pivovarjev, tiskarjev, teologov in se ga priklicuje pri boleznih oči. Njegovi posmrtni ostanki počivajo v Paviji. Avguštin je bil izjemno ploden teolog in pisatelj, ki je s svojim delom pokril skoraj vse teološke veje.