V času dvoletnega obdobja pandemije je covid-19 povzročil zmanjšanje pričakovane življenjske dobe odraslih po vsem svetu za 1,6 leta kar pomeni, da se je stopnja umrljivosti med odraslimi v istem obdobju povečala za 22 odstotkov pri moških in za 17 odstotkov pri ženskah kar je kot je razkrila obsežna raziskava ameriškega Inštituta za Merjenje in Ocenjevanje Zdravja (IHME), ki so jo danes objavili v ugledni medicinski reviji Lancet.
“Raziskovalec pri IHME in glavni avtor študije, Austin Schumacher, je danes izjavil, da je pandemija covida-19 na odrasle po vsem svetu imela večji vpliv kot katerikoli dogodek v zadnjem pol stoletja, vključno s konflikti in naravnimi nesrečami,” poroča francoska tiskovna agencija AFP. Dodal je še da se je v letih 2020 in 2021 pričakovana življenjska doba skrajšala v 84 odstotkih od 204 analiziranih držav in ozemelj, kar “kaže na morebitne uničujoče posledice” tovrstnih novih virusov. Ta statistika prav tako predstavlja izjemo v desetletja trajajočem globalnem trendu naraščanja pričakovane življenjske dobe.
Po ocenah raziskovalcev se je stopnja smrtnosti med osebami, starejšimi od 15 let, v preučenem obdobju povečala za 22 odstotkov pri moških in 17 odstotkov pri ženskah. Inštitut IHME pa kot pozitivno dejstvo izpostavlja, da je kljub temu, da se je pričakovana povprečna življenjska doba skrajšala v času pandemije covid-19, a je še vedno precej daljša kot pred desetletji.
Povprečna pričakovana življenjska doba se je med leti 1950 in 2021 ob rojstvu podaljšala za 23 let, z 49 na 72 let, so poudarili raziskovalci. Ob tem izpostavljajo potrebo, da se svet zdaj osredotoči na morebitne prihodnje pandemije in zmanjšanje velikih razlik v zdravstveni oskrbi med državami.
Raziskovalci ocenjujejo, da je covid-19 v letih 2020 in 2021 povzročil 15,9 milijona presežnih smrti, bodisi neposredno zaradi okužbe s koronavirusom bodisi posredno zaradi povezanih motenj. To pomeni približno milijon primerov več, kot je pred tem ocenila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO).