Savor, startup iz Kalifornije, ki ga financira znani ameriški podjetnik Bill Gates (68), je uvedel revolucionarno metodo za proizvodnjo masla, ki uporablja le ogljikov dioksid in vodik.
Ta inovativni postopek obljublja revolucijo v prehrambeni industriji, saj ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim mlečnim izdelkom. Savor temelji na razumevanju, da so vse maščobe sestavljene iz verig ogljikovih in vodikovih atomov.
Z uporabo patentiranega termokemičnega procesa za sestavljanje teh molekul maščob je Savor ustvaril alternativo brez mlečnih izdelkov za proizvode, kot so mleko, maslo, sir in sladoled. Ti izdelki ne le da posnemajo teksturo mlečnih izdelkov, temveč se tudi ujemajo z njihovim okusom.
Verjamete v trajnostno proizvodnjo hrane? V laboratorijsko pridelavo hrane? Povejte svoje mnenje 👆
Izkazalo se je, da je okus masla, ki ga proizvaja Savor, zelo podoben okusu tradicionalnega masla. Kljub temu se podjetje sooča z izzivi, preden bo svoj izdelek lahko ponudilo na trgu.
“Trenutno smo v predkomercialni fazi in delamo na pridobivanju regulatornih odobritev, da bi lahko prodajali naše maslo. Ne pričakujemo, da bomo lahko začeli s prodajo pred letom 2025,” pravi izvršna direktorica podjetja, Kathleen Alexander.
Podpora Billa Gatesa Ustanovitelj Microsofta in filantrop Bill Gates, ki podpira startup Savor, je izrazil optimizem glede potenciala podjetja. Gates je pohvalil okus Savorjevega masla in poudaril, da je kemijsko zelo podoben pravemu maslu.
Gates je na svojem blogu pojasnil proces Savor: “Začeli so z dejstvom, da so vse maščobe sestavljene iz različnih verig ogljikovih in vodikovih atomov. Nato so začeli ustvarjati te iste verige ogljikovih in vodikovih atomov – brez vključitve živali ali rastlin. Na koncu so razvili proces, ki vključuje jemanje ogljikovega dioksida iz zraka in vodika iz vode, njuno segrevanje in oksidacijo, da se sproži ločevanje maščobnih kislin in formulacija maščob.”
Trajnostna proizvodnja hrane Gates je poudaril tudi okoljske prednosti alternativ živalski hrani, kot je Savorjevo maslo. Živinorejska industrija je odgovorna za 14,5 % svetovnih emisij toplogrednih plinov in s tem povezanih podnebnih sprememb. Zaradi pričakovane rasti človeške populacije se bodo te emisije verjetno povečale, če se ne bodo sprejele trajnostne alternative.
“Velik izziv je znižati ceno, tako da bodo izdelki, kot je Savorjevo maslo, dostopni množicam ali da bodo imeli enako ali celo nižjo ceno kot živalske maščobe,” zaključuje Gates.
Savorjeve ambicije segajo dlje od masla. Podjetje načrtuje razvoj in trženje drugih izdelkov brez mlečnih izdelkov, kot so mleko, sir in sladoled, kar signalizira obetavno premikanje proti trajnostni proizvodnji hrane.
Verjamete v trajnostno proizvodnjo hrane? V laboratorijsko pridelavo hrane? Povejte svoje mnenje 👆