Ameriški predsednik Joe Biden je v nedavnem pogovoru z novinarji izrazil pričakovanje, da bo Iran “verjetno prej kot slej” napadel Izrael, ter s tem opozoril na naraščajoče napetosti v regiji. Biden je Iranu poslal jasno sporočilo, naj se izogiba agresiji, saj “bodo ZDA stalno podpirale Izrael in mu pomagale pri obrambi”.
Te izjave prihajajo v luči nedavnega iranskega napovedovanja povračilnih ukrepov po izraelskem napadu na iransko veleposlaništvo v Damasku, kjer so bili ubiti visoki iranski vojaški častniki. Iranski verski vodja, ajatola Ali Hamenej, je izjavil, da je potrebno Izrael kaznovati, saj da je napad enak napadu na iransko ozemlje.
Poleg tega je ameriška televizija CBS poročala, da bi lahko Iranov povračilni napad vključeval uporabo brezpilotnih letal in raket, ki bi ciljale na vojaške objekte v Izraelu.
V odziv na te grožnje so ZDA že začele premike svojih vojaških sil v regiji, da bi okrepile svojo prisotnost in tako odvrnile Iran od morebitnega napada. Po poročanju Wall Street Journala so ZDA mobilizirale bojne ladje, medtem ko je ameriški obrambni uradnik za nemško tiskovno agencijo DPA povedal, da se “v regijo premeščajo dodatna sredstva za povečanje zaščite ameriških sil in odvračanje”.
Mednarodna skupnost zaskrbljeno spremlja razmere, saj bi lahko vsaka eskalacija pripeljala do širše vojne na Bližnjem vzhodu. Države kot so Nemčija, Indija, Francija in Poljska so že izdale opozorila svojim državljanom glede potovanj ali bivanja v Iranu, medtem ko so ZDA omejile gibanje svojih diplomatov v Izraelu.
Ameriški zunanji minister Antony Blinken je v prizadevanju za deeskalacijo konflikta opravil več telefonskih klicev z mednarodnimi partnerji, vključno s Kitajsko, Turčijo in Savdsko Arabijo, jih pozval k vplivanju na Iran in poudaril, da “zaostritev spopadov na Bližnjem vzhodu ni v nikogaršnjem interesu”.
Foto: © REUTERS/KEVIN LAMARQUE