Ljubezen je lahko tako vzpodbudna kot strupena, če svojih čustev ne upravljamo pravilno in svojim instinktom pustimo prosto pot. Lahko je lebdeti v varnem, udobnem mehurčku odnosov, jemati drugega kot gotovino, saj smo že osvojili, preiskali, nimamo se več za kaj (za)bojevati. Vendar pa prava ljubezen ne traja samo tako daleč – tukaj se pravzaprav začne!
Spoznavanje in zmenki so dobri za dojemanje sveta skozi rožnata očala. Partnerju šepetamo in ga slepo poveličujemo, saj je tudi on do ušes zaljubljen v našo družbo.
Po navadi spregledamo njegove manj privlačne lastnosti, ker smo v tem in nihče ni popoln. Preveč smo osredotočeni na svoje občutke, se preveč nestrpno oklepamo tega odnosa ali pa preprosto ne znamo videti stvari objektivno.
Ljubezen lahko izkrivlja resničnost. Daje ti moč, da se boriš proti vsem in vsakomur, če si prepričan, da ravno to osebo potrebuješ, kljub vsem njenim napakam. Toda rdeče zastave so še vedno tam. In sčasoma zagotovo povzročijo težave, če vam je to všeč ali ne. Zato je čas, da potegneš glavo iz peska, preden vajino razmerje postane strupeno in te naredi razbitino!
Tu je 8 zelo nezdravih navad v odnosih, ki jih po mnenju psihologov po navadi ignoriramo!
1. Pomanjkanje komunikacije
Najlažje je stopiti stran in se zadušiti. Ko smo jezni drug na drugega, je naša instinktivna želja, da bi nas pustili pri miru, da ne bi govorili z nami. Toda glede na psihologijo je to pravzaprav taktika manipulacije, ki pušča težave v odnosih nerešene. Nič hudega, če si dasta 5 minut časa, da se umirita, a v pravem razmerju je obvezno pogovoriti se o težavah.
Odvzem komunikacije in ljubezni je temeljna napaka, ki vas odtujuje drug od drugega. Kot par se morata naučiti soočati s težavami, ne glede na to, kako neprijetne so – še posebej, če nameravata imeti dolgoročno razmerje. Odnos, v katerem ni komunikacije, ni pravi odnos.
2. Pasivno-agresivno vedenje
Nenehna zamera, namigovanja, ironični, sarkastični komentarji, očitki, morebitno kršenje obljub, ignoriranje določenih predmetov, ki so se pogovarjali, je tudi tehnika manipulacije, h kateri se pari pogosto poslužujejo, ne da bi se zavedali, kaj počnejo.
Poganja ju nezadovoljstvo drug z drugim, protistrup pa je (spet) komunikacija. Pasivno-agresivno vedenje uničuje zdrav odnos s spodkopavanjem zaupanja in intimnosti. Morate sodelovati, da rešite svoje težave. Če se obrnete drug proti drugemu, niste dobra ekipa.
3. Zanemarjanje skrbi zase
V odnosu, kjer je najpomembnejši drug in ljubezen, ki jo čutimo do njega, zlahka pozabimo nase. Želimo si le biti z njim, zato vse ostalo postavimo na stranski tir. Naš namen je dober: želimo ga osrečiti. Ampak to ni zdravo.
Glede na psihologijo lahko zanemarjanje skrbi zase v korist skrbi za druge vodi v soodvisnost. Brez tega se boste počutili prazne. In to ni dobro. Ne pozabite, da so vaše potrebe vsaj tako pomembne kot potrebe vašega partnerja. In bistvo odnosa je, da sta oba enako srečna!
4. Primerjava
Priljubljena metoda je uporaba tistih, za katere menimo, da so dobri primeri, kot argumenti, če želimo braniti svojo resnico. Vendar pa primerjanje lastnega odnosa z drugimi ni ravno zdrava taktika. Morda zavidamo prijateljem, da sestavljajo tako odlično ekipo, brskamo tudi po družbenih omrežjih, kjer se nam smehljajo pari, ki žarijo od sreče. Toda s tem postavljamo nerealna pričakovanja, kakšno bi moralo biti »popolno« ali »idealno« razmerje. Toda v resnici tega ni. Kar deluje za druge, morda ne bo delovalo za nas.
5. Drug drugega jemljete za samoumevnega
Dogovor je odločitev, ki vas napolni s toplino in varnostjo – takrat se lahko udobno usedete in uživate v življenju v dvoje. Vendar pa predanost pogosto vodi do tega, da se drug za drugega v odnosu manj trudiva. Vaš partner vam bo stal ob strani ne glede na vse, kajne? In to je precej nevarno ozemlje.
Po mnenju psihologije lahko takšen odnos negativno vpliva na vašo samopodobo in povzroči dvome o vaši predanosti. Na žalost je biti v razmerju težko delo – in ne samo v prvih treh mesecih ali letu. Pomembno je, da partnerju nenehno sporočate, kako zelo ga cenite in cenite. V nasprotnem primeru razplamteli ogenj postane ugašajoča žerjavica, ki jo dokončno ugasne veter.
6. Zaračunavanje
Obstajajo področja v življenju, kjer se točkovanje zdi pošteno, vendar zagotovo ne v razmerju. Dolgoročno gledano ima lahko to negativne posledice, če nenehno vlečemo črte nekomu v prid. Pravo partnerstvo temelji na medsebojni radodarnosti in zaupanju, pravijo psihologi. Če nenehno spremljate, kdo daje in kdo dobi več, spodbujate tekmovalnost in nezadovoljstvo. Ljubezenskega razmerja ni mogoče meriti v razmerju 50/50! Bistvo je biti ob strani partnerju, ko te potrebuje.
7. Pričakujte, da bo vaš partner zadovoljil vse vaše potrebe
Psihologija verjame, da nobena oseba ne more zadovoljiti vseh naših potreb. Ne glede na to, kako močno se trudite narediti čudež, je preprosto nemogoče. Kajti partner ni namenjen temu, da ti postreže vse na pladnju. Če se tako počutite, ste si postavili nerealno visoko letvico. On je samo tvoj partner, ne ti! Če ga imate za svoje edino veselje, lahko pričakujete frustracijo in razočaranje. Namesto tega je bolj zdrav pristop, da skrbite za svoje interese, prijatelje in kariero, dokler ohranjate čustveno bližino z njim. Če živite v ravnovesju, bodo vsi srečni.
8. Nenehni spopadi
Glede na psihologijo, če se par ves čas prepira, skoraj izgubi sposobnost bolj zdravega komuniciranja. V angleščini se pozabijo normalno pogovarjati. Za trdne in zdrave odnose pa je značilna odprta in iskrena komunikacija, kjer se oba partnerja počutita slišana in razumljena. Tisti, ki se neprestano derejo drug na drugega, se zagotovo ne poslušajo. Težava tukaj ni prepir, vročina pride do mnogih od nas. Vendar se umirimo in preklopimo na normalen ton – iskanje pravega načina za učinkovito komunikacijo bo rešilo odnos. V ljubezenskem razmerju ni nič zagotovljeno. Noben papir ali zaobljuba ne pravi, da bo ljubezen trajala večno. A dokler sta pripravljena skupaj iskati izhod, ne more biti težav.
Napake lahko kadarkoli popravite, če le to oba želita. In od takrat naprej bo vajin odnos samo še cvetel.